Maden Platformu’nun hazırladığı, ‘Madencilik Çalıştayı’na katılan Enerji Bakanı Berat Albayrak, sektörün kurumsallaşmasının çok önemli olduğunu belirtti.

Albayrak, “Her alanda bu sektörün profesyonelleşmesi, kurumsallaşması gerekiyor. Firmalarımızın bir bölümü tam, bir bölümü değil. Yerli ve milli sektör bu. Yerli kaynaktan üretiyor, istihdam üretiyor. İhracat üretiyor. Özellikle kriz dönemlerinde meydana gelebilecek hasarları reaktif değil, öncesinden hesaplayıp bütün bu stratejisini dizayn ederek, proaktif işlemlerle çözecek plan ve uygulamaların her durum ve koşula göre hazırlanması, takip edilmesi, güncellenmesi her bir firmanız için hayati bir elzem” açıklamasında bulundu.

‘DAYAK YEYEMENİZ LAZIM’

“Kriz oldu izledik, sonra bütün sektör dayak yedi” ifadesinde bulunan Albayrak şöyle devam etti: “Mevlüt Bey (Ege Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Mevlüt Kaya), ‘Dayak yediğimiz kavgadan bir ağabey gibi kurtardınız bizi’ dedi. Artık dayak yedirmeyeceğiz size. Ama sizin de dayak yememeniz gerekiyor. Bazen kavga fazla büyük olabiliyor, yurtdışından da adam getirtebiliyorlar. Bakanın gücü de yetmeyebilir, onun için sizin de pazı yapmanız lazım, hep beraber kavgaya gireceğiz. Bir ağabey var, kavga olduğu zaman döver kurtarır bizi. Onun için madencilik sektörü de biraz vücut yapsak, fitness çalışacak, biraz kas yapıp hep beraber olmamız lazım.”