Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Milli Enerji ve Maden Politikası kapsamında gerçekleştirilen "Akademisyenlerle İstişare Toplantısı"nda, enerjide sanayi, ısınma ve hane halkının güvenliğini sağlamak için gerekli çalışmaların başladığını hatırlattı ve sürecin devam ettiğini söyledi.

YEKA İÇİN SON TEKLİFLER ALINDI

Albayrak, dün Rüzgar YEKA ihalesi için son tekliflerin alındığını ve bu projenin Milli Enerji ve Maden Stratejisi'nin önemli bir ayağını oluşturduğunu söyledi.

Söz konusu ihale için dünyanın en büyük ilk 10 rüzgar türbini üreticisinin 8'inin teklif verdiğini hatırlatan Albayrak, "Bu durumdan, çok fazla gurur duydum. Bu proje, yerlileşmenin önünün açılması açısından önemli bir adım. Gelen bu teklifler, Türkiye'nin tüm bu yaşananlara rağmen hem cazip hem de güvenilir ülkelerden biri olduğunu gösteriyor. Teklif veren 8 konsorsiyumun içinde dört Alman, iki Çin, bir Amerikalı ve bir Danimarkalı şirket bulunuyor. Dünyadaki toplam rüzgar türbin pazarının yüzde 90'ını elinde bulunduran firmalar bunlar." açıklamalarına bulundu.

Bakan Albayrak, dünya genelinde birçok kayıtta mevcut yüzyılda en önemli enerji kaynağının doğalgaz olacağının tahmin edildiğini söyledi ve ‘Dünyada enerjiye ilişkin birçok raporda ifade edildiği gibi 19. yüzyıl kömür, 20. yüzyıl petrol ve 21. yüzyıl doğalgaz üzerine olacak. Bu konuda çok derin rapor ve analizler var’ dedi.