Sağlık Bakanlığı ile imzalanacak protokol ile ulaşımı zor olan nükleer ilaçlar artık Türkiye Atom Enerjisi Kurumu tarafından üretilecek.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı arasında bugün imzalanacak protokol ile; ulaşımı zor olan kritik ilaçların üretimi Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) tarafından gerçekleştirilecek. Protokolle Sağlık Bakanlığı da ilaçlar için TAEK’e alım garantisi verecek. TAEK bünyesindeki Proton Hızlandırıcısı tesisinde kanser teşhislerinde; beyin kan akışının görülmesi ve nörolojik hastalıkların tanısı, lenf kanserinin tanısı, organ nakillerinde organın vücut tarafından kabul edilip edilmediğinin belirlenmesiı, kan hücrelerinin izlenmesi, lösemi tanısı ve kalp görüntülemesi için kullanılan ilaçların üretimi yapılacak. TAEK bünyesinde üretilecek ilaçlar ile her sene bu ilaçların ithalatına harcanan para Türkiye’de kalırken, radyofarmasötik adı verilen raf ömrü az, anında tedariki zaman zaman zor olan radyoaktif ilaçların kolay erişilebilir olması sağlanacak.

Enerji Bakanlığı’nın attığı başka bir kritik adım, SANAEM İkincil Standart Dozimetri Laboratuvarının açılışı olacak. Sağlıktan sanayiye, çevreden nükleer enerjiye dek her sektörde ihtiyaç duyulan radyasyon ölçüm cihazlarının kalibrasyonları artık TAEK tarafından gerçekleştirilecek. TAEK tarafından, her türlü radyasyon ölçüm cihazının uluslararası standartlara göre kalibrasyonunun yapılması ile, her alanda radyasyon kaynakları ile çalışan kişilerin radyasyon güvenliğinin sağlanması, hastanın ve toplumun radyasyondan korunmasında önemli bir adım atılmış olacak.

TANI VE TEDAVİDE ETKİNLİK

Bu çerçevede; tıp alanında radyoterapi, girişimsel radyoloji, tanısal radyoloji, mamografi, nükleer tıp, diş röntgeninde kullanılan her türlü radyasyon ölçüm cihazlarının, endüstri alanında radyografi uygulamalarında kullanılan radyasyon ölçüm cihazlarının kalibrasyonları yapılacak. Türkiye’de, tıbbi radyoloji cihaz sayısı 15 bin 510, diş hekimliğinde kullanılan radyoloji cihaz sayısı 11 bin 126, radyoterapi cihaz sayısı 323, nükleer tıp cihaz sayısı 534, sanayide kullanılan sabit nükleer ölçüm cihaz sayısı ise 3 bin 724. Yeni kurulan bu laboratuvarın yılda 5 bin kalibrasyon hizmeti vereceği tahmin ediliyor. Bu nükleer ölçüm cihazlarının kalibrasyonlarının yurt içinde yapılması, zaman ve döviz kaybının da önüne geçerken, bu alanda oluşturulan altyapıyla birlikte, bilginin ve insan kaynağının geliştirilmesini de sağlayacak.

‘HER ALANDA NÜKLEER TEKNOLOJİ’

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Albayrak, nükleer alanındaki stratejileri için, “Sadece nükleerden elektrik üretimi değil, tıptan uydu-haberleşmeye, tarımdan sanayiye kadar her alanda nükleer teknoloji kaynaklı ürün üretimi kapasitesine ulaşmayı hedefliyoruz” ifadesini kullanmıştı.