Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, dün gerçekleştirilen "Akademisyenlerle İstişare Toplantısı"nda, Türkiye’nin çevre standartlarının çok ileri seviyede olduğu söyledi.

Türkiye'nin yerli kömür kaynaklarının son 15 senede ciddi bir şekilde yükselerek 2016 sonu itibarıyla 15 milyar tonu geçtiğini haber veren Albayrak, "Bu kadar rezervin olduğu bir ülkede, senede 40 milyon ton civarı kömür ithal ediyorsanız düşünmek gerek. 'Yerli kaynaklardan yapalım' dediğinizde de birileri ortalığı karıştırıyor, 'ithal kömürden yapalım' dendiğinde ise kimse ses çıkarmıyorsa buna da dönüp bakmak lazım." dedi.

Albayrak, çevre anlamında AB standartlarının üstüne çıkıldığını ifade ederek, "Türkiye'nin sahip olduğu çevre standartları çok daha ileri seviyede. Yerli istihdam, yerli ekonomi ama en çevreci bir şekilde bunu başaracağız. Birileri bundan rahatsız oluyor, olabilir. Kolay olmayacak, sadece ithal kömüre ödediğimiz para senelik 3-5 milyar doları buluyor. Yenilenebilirde de bazıları yapamaz dedi ama çalıştık, uğraştık, özellikle güneş ve rüzgarda önemli adımlar attık." şeklinde konuştu.

Albayrak, Türkiye'nin kendi SCADA sistemlerini geliştirmesinde üniversitelerin daha fazla işe el atmaları gerektiğini vurguladı.