"Hayatımız Maden Çalıştayı"nda konuşma yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, "Madencilik konusunda en önem verdiğimiz hususların en başında güvenlik bulunuyor. Maden Güvenlik Kurumu uygulamaya geçirilecek. Kurul, güvenli bir çalışma ortamının oluşturulması, meslek hastalığının önüne geçmesi gibi durumlarda gerekli uygulamaları hızla uygulamaya sokacak" dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, konuşmasına şöyle devam etti:

SON YILLARIN EN CAZİP YATIRIMI

2017 senesinde 5487 maden denetlendi. 258 kömür madenine faaliyeti durdurma cezası verdik. 2018 yılında bu denetimler çoğaltılacak. Habersiz ve anlık denetimlerle risk barındıran madenler bulunacak ve gereken yapılacak. İş ve işçi güvenliği hususunda kesinlikle sıfır tolerans uygulamamız gerekiyor. Madenciliğin gelecek 10 senenin en cazip yatırım alanı olması için uğraşıyoruz.

2018 YILINDA TAMAMLANACAK

Madencilik sektörü ile gerçekleştirdiğimiz toplantılarda sürekli dile getirilen hususların başında bürokrasinin azaltılması isteği ortaya çıkmıştı. Eylül ayı sonu itibariyle bekleyen işlerin hepsini bitirdik. Madencilik faaliyetlerinin en hızlı şekilde yürümesi için E-Maden sürecini başlatacağız dedik ve başlattık. İnşallah 2018’de projenin tamamını devreye almış olacağız. Madencilik faaliyeti öncesi ve sonrası gerekli işlemlerin hızlanması amacıyla Madencilik Koordinasyon Kurulu'nu kurduk. Sorunların hızlı çözüldüğü bir kurul bu.