Enerji Bakanlığı'nın, Türkiye'de kurulu rüzgar enerjisi üretim kapasitesini yüzde 17 oranında yükseltecek olan ve yatırım tutarı 1 milyar dolardan hesaplanan 1,000 megawatt (MW) gücünde rüzgar santrali kurulum ve türbin üretimi projesinin dün gerçekleştirilen ihalesini Siemens-Türkerler-Kalyon ortak girişim grubu kazandı.

Türkerler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kazım Türker ihaleden sonra yaptığı konuşmasında ‘Türkiye'yi enerjide, çok daha güçlü, yeni seviyelere yükseltecek projeyi uygulama aşamasına geçirme fırsatını yakaladığımız için çok gururluyuz’ açıklamasını yaptı. Kazım Türker, ‘Türkerler Holding olarak Türkiye'nin en büyük yenilenebilir enerji yatırımcısı olmayı hedefliyoruz. Türkiye'de ilk defa yerli türbin üretim için harekete geçeceğiz. Bunun yanında Türkerler Holding olarak, Sayın Cumhurbaşkanımızın başlattığı istihdam seferberliğine tüm Türkiye'de bu sene hazırlayacağımız yeni istihdamlarla örnek olmanın gururu içindeyiz.’ dedi

30 YIL SÜRECEK

Konsorsiyum, kanat, Jeneratör tasarımı, malzeme teknolojileri ve üretim teknikleri, yazılım ve yenilikçi dişli kutusu sahalarından en az üçünde toplam 5 sahada 10 sene devam edecek Ar-Ge çalışması yapacak. Fabrikanın kurulum süresi, sözleşme imzalama tarihinden itibaren 21 ay, projenin lisans süresi ise 30 sene olacak.