Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Milli Enerji ve Maden Politikası kapsamında gerçekleştirilen "Akademisyenlerle İstişare Toplantısı"nda önemli açıklamalarda bulundu.

Enerji ve madende yılda ortalama 55 milyar dolarlık bir ithalatın söz konusu olduğunu vurgulayan Albayrak, nükleer enerjinin gelecek dönemin önemli meselelerinden biri olduğunu söyledi.

AKKUYU’DA SONA GELİNDİ

Türkiye'nin ilk nükleer santrali olma özelliğini taşıyan Akkuyu Nükleer Santrali'yle (NGS) ilgili bu sene ciddi bir süreçten geçtiğini vurgulayan Albayrak, konuşmasına şöyle devam etti: "Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nde inşallah bu sene sonuna kadar temel atma sürecine ilerleyeceğiz. Sinop Nükleer Güç Santrali için de görüşmelerimiz son dönemlerine girdi. 2023'te ilk reaktörü devreye alarak başlayan süreçle, 2030 yılına kadar inşallah üç nükleer santralimizi de devreye sokacağız. Bu duruma hazır olmamız için santrali çalıştıran mühendisi de yetiştirmemiz gerekiyor. Yok denecek kadar az nükleer ile ilgili bölümümüz var. Peki 2023, 2030 diyorsak bu alanda en az doktoralı yetişmiş insan kaynağına ihtiyacımız varsa bu çalışmaları birlikte devam ettireceğiz. Hele de 15 Temmuz'dan sonra Türkiye'nin kaybedeceği hiçbir şey yok.’