Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası (PÜİS)'ten bu sefer sevindiren açıklama geldi. Geçtiğimiz aylarda katlanan benzin fiyatlarında indirime gidiliyor. Hatırı sayılır benzin indirimi araç sahiplerinin yüzünü güldürecek. Peki, benzin indirimi ne kadar olacak? 8 Aralık itibariyle benzin kaç TL'ye düşecek? İşte, güncel benzin fiyatları...

BENZİNE 14 KURUŞ İNDİRİM GELDİ!

Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası (PÜİS) 8 Aralık Cuma gününden itibaren geçerli olacak benzin indirimini duyurduğu açıklamasında,

"Rafineri çıkış fiyatlarında değişiklik beklendiği için 8 Aralık 2017 tarihinden geçerli olmak üzere benzinin fiyatında 13-15 kuruş indirim beklenmektedir. Motorinde ise bir değişiklik beklenmemektedir." ifadelerine yer verdi.

GÜNCEL BENZİN FİYATLARI

Dağıtım firmalarının belirlediği fiyatlar, rekabet ve serbesti nedeniyle şirketler ve kentlere göre küçük çaplı değişiklikler gösteren benzin fiyatları indirim öncesinde İstanbul / Avr 5,62, İstanbul / And 5,64, Ankara 5,66, İzmir 5,63 civarında.

İndirim sonrasında benzinin litre satış fiyatı İstanbul’da ortalama 5,49 liraya, Ankara’da 5,55 liraya, İzmir’de 5,54 liraya düşecek.

9 KURUŞ ZAM YAPILMIŞTI

Benzinin litre fiyatına en son 24 Kasım'da 9 kuruşluk zam yapılmıştı.

Öte yandan Dolar kurundaki hareketlilik benzin fiyatlarının artmasına neden olmuştu.

Dolar kurundaki değişiklik, benzin ve motorinde baş döndüren bir fiyat hareketliliğine yol açıyor. Benzinin 6 TL’ye çıkması sektörde kayıtdışı ya da kaçak akaryakıt satışlarını tekrar ortaya çıkardı. Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası (PÜİS) Başkanı İmran Okumuş, son zamanda devletin milyonlarca liralık vergi kaybına neden olan ve sektörde “büyük tezgâh” olarak bilinen kaçakçılık yöntemi hakkında bilgi verdi.

Okumuş, gerçek patronu bilinmeyen, “şu ya da bu kişi”nin sahibi olarak göründüğü görece küçük dağıtım şirketlerini göstererek, “Bunlar, kendi bayi ağını kuruyor. Bu bayilerde, kayıtdışı akaryakıt satılıyor” diye belirtti. Okumuş, “Doğu’da da var, Karadeniz’de de var. Bu bayiler, yerine göre 50-60 kuruş, yerine göre 80 kuruşa kadar indirimli akaryakıt veriyor” diye konuştu.

Bu dağıtım şirketlerinin, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) piyasaya sunulan akaryakıtın takibini sağlayan “otomasyon sistemi”ne de müdahale ettiğini ileri süren Okumuş, “Bu şirketler, bayi satışlarını sıfırlıyor ya da sıfıra yakın bir düzeye çekiyor. Üzerinde değişiklikler yapılmış veriler, EPDK’ya iletiliyor. Sıfır satış, sıfır KDV ve ÖTV’yi ortaya çıkarıyor.. Aradaki milyonlarca fark bu dağıtım şirketinin haksız kazancı oluyor” açıklamasında bulundu

‘EPDK’YA ANLATACAĞIZ’

Bu durumun hepsinin kanıtlı olduğunu belirten Okumuş, “Hafta başında konuyu EPDK’ya taşıyacağız. Başkan ve kurul üyeleri ile görüşeceğiz” dedi.

FİYAT HAREKETLERİ SÜREBİLİR

Dolar kuru ve ham petrol fiyatlarının yükseldiğini bu hareketin benzin ve motorine “otomatik fiyatlandırma” ile doğrudan yansıyacağını ifade edem Okumuş, bu hareketliliğin bir süre daha devam edebileceğini belirtti.