Benzinden Sonra LPG'ye De Zam Geldi!

Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası'ndan (PÜİS), LPG fiyatlarına ilişkin son dakika açıklaması gerçekleştirildi.

Petrol Ürünleri İşverenler Sendikasından (PÜİS) yeni bir zamhaberi geldi. Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası'ndan (PÜİS), LPG fiyatlarına ilişkin son dakika açıklaması gerçekleştirildi. Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası'nın (PÜİS) açıklamaları doğrultusunda benzinden sonra LPG'ye de zam getirilecek. Peki, LPG'ye ne kadarlık bir zam yapılacak? Motorin fiyatları da zamdan etkilenecek mi?

Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası'ndan (PÜİS) yapılan açıklamada, "23 Kasım 2017 tarihinden geçerli olmak üzere LPG'de 5 kuruş artış bekleniyor. Motorinde ise 22-23 Kasım tarihleri arasında fiyat değişikliği beklenmiyor." şeklinde ifadelere ver verildi. LPG fiyatlarındaki 5 kuruşluk artış bu gece yarısından itibaren geçerli olacak. İşte, 2017 güncel LPG ve Motorin fiyatları...

2017 YENİ LPG FİYATLARI NE KADAR OLACAK?

LPG fiyatlarına Kasım ayı başında da 7 kuruşluk bir zam yapılmıştı. Zammın ardından İstanbul'da otogaz fiyatları ortalama 3.45 TL seviyelerine yükselecek.

LPG FİYATLARINDAKİ ARTIŞ NE ZAMAN GEÇERLİ OLACAK?

LPG fiyatlarındaki 5 kuruşluk artış bu gece yarısından itibaren geçerli olacak.

TÜRKİYE'DE KAÇ ADET LPG'Lİ ARAÇ VAR?

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) verilerine göre, 2017 yılının Eylül sonu itibarıyla Türkiye'deki araç sayısı, 21 milyon 940 bin 757 oldu. Bu araçların yüzde 54'ünü, otomobiller oluşturdu.

11 milyon 846 bin 85 otomobilin yüzde 38,6'sının LPG'li, yüzde 34,9'unun dizel ve yüzde 26,1'inin benzinli olduğu kaydedildi. TÜİK istatistiklerine göre Türkiye'de 4.5 milyondan fazla LPG'li araç bulunuyor.

Öte yandan benzine de zam gelmeye devam ediyor.

Dolar kurundaki değişiklik, benzin ve motorinde baş döndüren bir fiyat hareketliliğine yol açıyor. Benzinin 6 TL’ye çıkması sektörde kayıtdışı ya da kaçak akaryakıt satışlarını tekrar ortaya çıkardı. Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası (PÜİS) Başkanı İmran Okumuş, son zamanda devletin milyonlarca liralık vergi kaybına neden olan ve sektörde “büyük tezgâh” olarak bilinen kaçakçılık yöntemi hakkında bilgi verdi.

Okumuş, gerçek patronu bilinmeyen, “şu ya da bu kişi”nin sahibi olarak göründüğü görece küçük dağıtım şirketlerini göstererek, “Bunlar, kendi bayi ağını kuruyor. Bu bayilerde, kayıtdışı akaryakıt satılıyor” diye belirtti. Okumuş, “Doğu’da da var, Karadeniz’de de var. Bu bayiler, yerine göre 50-60 kuruş, yerine göre 80 kuruşa kadar indirimli akaryakıt veriyor” diye konuştu.

Bu dağıtım şirketlerinin, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) piyasaya sunulan akaryakıtın takibini sağlayan “otomasyon sistemi”ne de müdahale ettiğini ileri süren Okumuş, “Bu şirketler, bayi satışlarını sıfırlıyor ya da sıfıra yakın bir düzeye çekiyor. Üzerinde değişiklikler yapılmış veriler, EPDK’ya iletiliyor. Sıfır satış, sıfır KDV ve ÖTV’yi ortaya çıkarıyor.. Aradaki milyonlarca fark bu dağıtım şirketinin haksız kazancı oluyor” açıklamasında bulundu

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR