Dolar kurundaki değişiklik, benzin ve motorinde baş döndüren bir fiyat hareketliliğine yol açıyor. Benzinin 6 TL’ye çıkması sektörde kayıtdışı ya da kaçak akaryakıt satışlarını tekrar ortaya çıkardı. Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası (PÜİS) Başkanı İmran Okumuş, son zamanda devletin milyonlarca liralık vergi kaybına neden olan ve sektörde “büyük tezgâh” olarak bilinen kaçakçılık yöntemi hakkında bilgi verdi.

Okumuş, gerçek patronu bilinmeyen, “şu ya da bu kişi”nin sahibi olarak göründüğü görece küçük dağıtım şirketlerini göstererek, “Bunlar, kendi bayi ağını kuruyor. Bu bayilerde, kayıtdışı akaryakıt satılıyor” diye belirtti. Okumuş, “Doğu’da da var, Karadeniz’de de var. Bu bayiler, yerine göre 50-60 kuruş, yerine göre 80 kuruşa kadar indirimli akaryakıt veriyor” diye konuştu.

Bu dağıtım şirketlerinin, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) piyasaya sunulan akaryakıtın takibini sağlayan “otomasyon sistemi”ne de müdahale ettiğini ileri süren Okumuş, “Bu şirketler, bayi satışlarını sıfırlıyor ya da sıfıra yakın bir düzeye çekiyor. Üzerinde değişiklikler yapılmış veriler, EPDK’ya iletiliyor. Sıfır satış, sıfır KDV ve ÖTV’yi ortaya çıkarıyor.. Aradaki milyonlarca fark bu dağıtım şirketinin haksız kazancı oluyor” açıklamasında bulundu

‘EPDK’YA ANLATACAĞIZ’

Bu durumun hepsinin kanıtlı olduğunu belirten Okumuş, “Hafta başında konuyu EPDK’ya taşıyacağız. Başkan ve kurul üyeleri ile görüşeceğiz” dedi.

FİYAT HAREKETLERİ SÜREBİLİR

Dolar kuru ve ham petrol fiyatlarının yükseldiğini bu hareketin benzin ve motorine “otomatik fiyatlandırma” ile doğrudan yansıyacağını ifade edem Okumuş, bu hareketliliğin bir süre daha devam edebileceğini belirtti.