Bank of America Corp.'a (BofA) göre bu sene yüzde 8 değer kaybeden dolar, ABD vergi reformu ile kuvvetlenebilir. BofA'dan David Woo, New York'ta Salı günü gerçekleştirilen bir basın toplantısında güçsüz doların, büyük bir ihtimalle ABD'li şirketlerin yurt dışındaki fonlarının ülkeye geri dönüş yapmasıyla senenin ilk çeyreğinde yükseleceğini ifade etti.

Woo'ya göre Başkan Donald Trump'ın yurt dışında bulunduğunu belirttiği 4 trilyon dolara denk gelen kurumsal fonların yaklaşık yüzde 70'i ABD Doları cinsinden. Kalan yüzde 30'u (yaklaşık 1.2 trilyon dolar) yabancı para cinsinden ve şirketlerin, vergi reformunun etkisiyle üç ay içerisinde bu miktarın üçte birini bile dolara çevirmesi, ABD parası için önemli bir yükseliş anlamına geliyor. Woo, vergi reformunun geçmesinden sonra söz konusu hareketin meydana geleceğini ifade ederek “Para, hızla evine dönecek ve bu dolar için çok destekleyici olacak.” dedi.

MERKEZ BANKASI'NDAN DOLAR AÇIKLAMASI

Merkez Bankası, 2018 Yılı Para ve Kur Politikası'nı açıkladı. Raporda şu ifadelere yer verildi: TCMB fiyat istikrarına odaklı para politikası duruşunun korunduğu bir çerçeveyi esas almaktadır. Enflasyon hedeflemesi temel para politikası rejimi olmaya devam edecektir. Para politikası kararları, enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmeler dikkate alınarak oluşturulacaktır. Enflasyonun hedefle uyumlu seviyelerde tutulması amaçlanırken finansal istikrar da gözetilecektir. Ayrıca, TCMB, enflasyonun düşürülmesine engel olan yapısal unsurları ortadan kaldırmak için diğer kurumlarla işbirliği içinde çalışmaya devam edecektir.

TCMB’nin temel amacı fiyat istikrarını sağlamak ve sürdürmektir. Bu doğrultuda, 2018-2020 döneminde geçerli olacak enflasyon hedefi Hükümet ile varılan mutabakatla uyumlu olarak yüzde 5 seviyesinde belirlenmiştir. 2018-2020 dönemine ilişkin Orta Vadeli Program kapsamında enflasyonun yüzde 5 hedefine kademeli olarak yakınsayacağı öngörülmektedir.