Rusya'dan ülkemize gelen aşırı istek ve Avrupa piyasasındaki son satışlarıyla haziran ayının ilk haftasında yüzde 70'lere varacak doluluk oranlarını yakalayan kıyı otelleri, Ramazan Bayramı'nda iç pazarın da gelmesiyle ful çekecek. Temmuz ve ağustos ayında yüzde 90 doluluğa gelecek olan oteller, Avrupa ile diyaloğun olumlu hale getirilmesi halinde sezonun kasıma kadar uzayacağını görüyorum.

Ramazan Bayram’ında satışlarının yüzde 90'ını tamamlayan tur yetkilileri de yaz sezonu için otellerin odalarının doldurmaya başladığını söyleyerek yerli turisti acele etmesini belirtti. Operatörler, "Rusya iyi gidiyor. Avrupa da hareketlendi. Yerli turist acele etmezse istenilen otelde konaklayamayacak." diyor.

YÜZDE 65 YABANCI TURİST

TÜROFED Başkanı Osman Ayık, yaz döneminin Ramazan Bayramı ile açıldığını söyleyerek, "Ramazan Bayramı’nda otellerin kapasiteleri yüzde 100'ü bulacak. Temmuz ayı ve ağustos ayı zamanı için de yüzde 90 dolulukların yakalanacağını öngörüyorum. Otele göre değişiklik gösterse de dolulukların yüzde 65'i yabancı, kalanı da yerli turistten sağlanacak." dedi.

BAYRAMDA 300 MİLYON TL

TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, 4 günlük Ramazan Bayramı'nda 200 bin kişinin tur yöneticileri yardımıyla tatile gideceğini belirtti. Bunun 180 bin kişinin yurtiçi, kalanının da yurtdışı gezilerini tercih ettiğini söyleyerek Ulusoy, bayramda 300 milyon TL'lik ekonomik hacim oluşacağını ifade etti.