Batılı alıcılar ithal edilen Çin malı el duşunun (Duş telefonu) kullanıldığı duş kabinini istemediği için siparişlerini iptal etmeye başlayınca, yerli üretim başladı. Böylece yıllık 12 milyon adet ithalat yapılan ve 60 milyon doları bulan el duşu üretimi Türkiye'de ilk kez başlamış oldu.

40 bin metrekarelik fabrikası ve günde 5 bin adetlik üretimiyle Avrupa'nın en büyük duş kabini üreticilerinden olan SRC, bu alana 5 milyon TL'lik yatırım yaptı. Şirket, yeni yatırımıyla kaybettiği müşterilerini de tekrar kazandı.

SRC Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Sürücü, geçen yıl AB ülkelerinden büyük alıcıların kabinlerin ayrılmaz parçası olan el duşlarında Çin malı etiketini görünce alımdan vazgeçtiklerini söyledi.

Sürücü, "Sipariş iptalleri nedeniyle bu alana yatırım yaptık. Şimdi hem kabin hem de el duşları yerli üretim oldu" dedi. Halen Çin'den ayda 1 milyon adet el duşu geldiğini söyleyen Sürücü, "Biz ise şu anda yılda 1 milyon adet üretim yapıyoruz. Hydromix markasıyla el duşu satışına da başladık. İç piyasaya 2 milyon dolarlık satış yapıyoruz" diye konuştu.

Sabah