İstanbul Sanayi Odası’nın düzenlediği toplantıda sanayici ve iş adamlarına konuşan Başbakan Binali Yıldırım, bankanın yüksek faiz sistemi sebebiyle sanayicilerin çok büyük sorunlarla baş ettiğini söyleyerek, bankacılara sert bir şekilde uyardı.

ÇOK SERT KONUŞTU

Gelecek günlerde faize karşı ayağa kalkacaklarını ve yapılan bu bildirinin "ayağa kalkıştan önce son uyarı" olduğunu söyleyen Başbakan Binali Yıldırım "Tren harekete geçiyor. Hareket etmeden önce son kez uyarıda bulunuyorum. Ya adam gibi bir faiz seviyesi belirlersiniz, ya da biz gerekeni yaparız. Bunu bankalarımız tehdit olarak düşünmesin. Elinden para almayacağız. Bizim araçlarımız var. Nasıl ki aldığımız tedbirle sanayicilerimizin yükünü hafiflettiysek, bankalar için de gerekeni yapmaktan çekinmeyiz. Bankalar bizi çaresiz görüyorlar hiç öyle düşünmesinler. Bizde de araçlar var. İstiyoruz ki güzellikle halledelim." diye konuştu.

“HEPİMİZ AYNI SAFTAYIZ”

Başbakan Binali Yıldırım şöyle devam etti:
Bizim bir sözümüz var. El eli yıkıyorsa, el de yüzü yıkıyor. Şimdi bankacıların yüz yıkama vakti geldi. Bankaların olması bekleneni yapmalı bunun için şu an beklemedeyiz. Ama çok vaktimiz de yok. Burada herkes aynı safta.
Her olayda para kazanan bir iş olur mu.

“AKLINIZI DENK ALIN”

Bankalara şöyle söylüyoruz, aklınızı denk alın, mevduat alma rekabetine sokulmayın. Sanki balık mezbahasında müzayededeyiz. Parayı topluyorsun fakat parayı kullanacak insan bulamayınca ne yapacaksın?