Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Aziz Sancar Vakfı'nın düzenlediği GIS Projesi 2017 Uluslararası STEM Panelinde açıklamalarda bulundu.

Panelde, Afrikalıların "Bir erkek çocuğunu eğitirseniz bir kişiyi eğitmiş olursunuz, bir kız çocuğunu eğitirseniz ise ailenin hepisini, hatta ülkenin tamamını eğitmiş olursunuz." atasözünü örnek veren Şimşek, kızların bilim dallarında eğitim görmesinin ülkenin geleceği için şart bir girişim olduğunu ifade etti.

Şimşek, Türkiye nüfusunun yüzde 49,8'ini kadınlardan oluştuğunu hatırlatarak, tek motor ile uzun süre uçan bir uçağın düşünülemeyeceğini belirtti.

"Kadınların eğitimde, iş alanında ve diğer tüm alanlarda faal olmadığı bir ülke, tek kanatlı bir kuş gibi olur, tek motorlu bir uçağa döner." ifadesini kullanan Şimşek, kadınların eğitimde bulunmasının çok önemli olduğunu ve bunu önemsediklerinin altını çizdi.

Şimşek, bu durumun aynı anda dinin de bir vecibesi olduğuna vurgu yaparak, "İlk emir 'oku' ve bu emir bütün insanlık için geçerli. Peygamber Efendimiz de 'Eğitim herkese farzdır' diyor." şeklinde ifade etti.

"TÜRKİYE'DE EĞİTİMLİ KADINLAR ARASINDA İŞ GÜCÜNE KATILIM %70'İN ÜZERİNDE"


Mehmet Şimşek, yapılan araştırmalara göre kadın istihdamının 10 puan yükselmesi durumunda milli gelirin 3 puan yükseleceğini kaydetti.

Bir kız okuyup iş sahibi oduğunda, kazandığı paranın yüzde 90'ını ailesine harcadığını belirten Şimşek, erkek çocuklarda bu oranın yüzde 30 civarında olduğunu söyledi.