İhracat, haziran ayında geçtiğimiz senenin aynı aylarına göre yüzde 1.8 artış göstererek aşağı yukarı 12.1 milyar dolar oldu. Son 12 ayda dönem içi ihracat yüzde 4.5 yükselme göstererek 147 milyar 329 milyon dolar düzeylerinde gerçekleşmiş oldu.

Türkiye İhracatçılar Meclisi 2017 senesinde haziran ile alakalı ihracat oranlarında açıklanmış oldu.

Bu verilere göre haziran ayında ihracat, geçen senenin aynı ayına kıyas ile yüzde 1.8  yükselerek 12 milyar 70 milyon dolar olduğu açıklandı. Son 12 ayda ihracat ise geçen senenin aynı dönemi için yüzde 4.5 artış ile 147 milyar 329 milyon dolar düzeylerinde gerçekleşmiş oldu.

İHRACAT YAPAN İŞ ADAMLARI İÇİN YENİ REFORMLAR YOLDA

Diğer taraftan Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin haziran ayı içerisinde ihracat oranları açıkladığı program için ihracatçılar yeni reformlar ile destekleyeceğini bildirdi.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin haziran ayı ihracat verilerinin açıklayacağı Televizyon programına katıldı. Bu programda konuşan Mehmet Şimşek, ihracatçı iş adamlarımız için üstünde çalışılan birden fazla reform hakkında konuştuklarını dile getirerek, “Dünya ihracatında her geçen gün payımızın arttığını görüyoruz. 2002 senesinde dünya ticaretinde payımız yüzde 0,55'ti, şu anda ise yüzde 0,80 oldu. 2000 senesinde ihracat yapılan devlet rakamı 8'di şu anda ise 30 oldu.” dedi.