NTV Ankara İstihbarat Şefi Ahmet Ergen’in sorulara yanıtlayan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, “Beklentinin üzerinde bir artış ama yüzde 5 büyümeden daha güzel bir haber ise 2.8’lik kısmı yurt içi talepten 2.2’lik kısmı ise yurt dışı talepten meydana gelmiş olması. Yatırımların artması halk oylaması sonrası daha güçlü gösterecek.” dedi.

Sözlerine şöyle devam eden Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek: Türkiye olarak en büyük ticari ortağımız Euro bölgesi buradaki toparlanma içinde bulunduğumuz sene daha da hız kazanacak. Kesin olarak reform şart ve bizimde çalıştığımız nokta bu, çok önemli bir reformun başındayız. 2016’da yaptık fakat bu iş devamlılık istiyor. Genişlemedeki bu artışın nedenleri alınan dış konjektör ile ilgilidir ama en önemlisi piyasada tekrar güven var olması ve daha çok artırmak için reformlarla bunu pekiştireceğiz.

2017 SONU BÜYÜME HEDEFİMİZ 

Büyüme hedefi olarak şöyle konuşan Mehmet Şimşek, “Hedef hayli iddialı görünüyordu ama gerçekçi olduğu büyümeyle belli oldu. İkinci çeyrek için tahminler büyümenin hedefimizden daha fazla olacağı yönünde. Türkiye’yi tekrar yüzde 5 ve üzeri büyümeye yerleştirebiliriz." dedi.

AÇIKLAMADAN DİĞER ÖNEMLİ NOKTALAR

- Enflasyonun yüzde 10’un üzerinde seyretmesini biz kabul etmiyoruz. Gereken için her adımı attık ve atacağız. İnşallah tek haneye düşüreceğiz.

- OECD Bakanlar Toplantısı’nda ekonominin geldiği yeri değerlendirme açısından çok yararlı oldu. Dış konjektör kısa vadede destekleyici olmaya devam edebilir.

- Türk ekonomisi büyük direnç gösterdi referandum sonrası gürültüde azaldı ve Avrupa ile yapıcı tutum içerisindeyiz.

- Trafik sigortaları hakkında tavan fiyatın yıl sonuna kadar devam edecek.

- Bireysel Emeklilik Sistemine katılım sayısı 5.6 milyonu buldu bunun 2.6 milyonu sistemden ayrıldı. Bu yüzde 52’lik kısma denk gelmekte öngörmediğimiz kadar kötü bir sonuç bizim için.

- Kıdem tazminatları, bugün doğan çocukların yüzde 65 adını bilemediğimiz işlerde çalışıyor olacak bugün yapılan rutin işleri belki de robotlar yapacak. Biz bu modelle devam edemeyiz kamu kıdem tazminatına bulaşmamalı. Kamunun bunu kaldırmaya gücü yok. Bunun için iş hayatının yeniden düzenlenmesi gerekiyor.