Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, verdiği demeçte, barajların kullanım şekline göre üç katagoriye ayrıldığını bunların, enerji ve sulama amaçlı barajlar ile içme suyu barajları olduğunu belirtti.

Barajlardaki doluluk oranı ile alaklı Eroğlu, "Bu yıl yağışlar beklentileri karşıladı, ülke çapında barajların genelinin yüzde 50'si dolu durumda. İçme suyu barajlarında herhangi bir problem bulunmuyor, her yere su gönderiyoruz. İstanbul'da içme suyu barajlarının yüzde 80'i, İzmir'de yüzde 59,2'si, Bursa'da 71,2'si dolu durumda. Bu yıl suya ihtiyaç duyduğumuz anlarda yağış meydana geldi, bu nedenle sulama suyu ihtiyacı oldukça azaldı. Haziran, temmuz aylarında sulama ihtiyacı artacak." ifadelerini kullandı.

HİDROELEKTRİK SANTRALLERİNİN BÜYÜK KATKISI OLDU


Eroğlu, Ankara'da da içme suyu barajlarında suyun yeterli miktarda olduğunu, başkentlilerin su sıkıntısı çekmeyeceğinin de altını çizdi.

Enerji amacıyla kullanılan barajlardaki doluluk seviyesinin de iyi halde bulunduğunu söyleyen Eroğlu, enerji üretiminin oluşturulabileceğini ekledi.

Yanan her dört ampulden birinin bakanlığın kurduğu hidroelektrik enerji santrallerinden alındığına vurgu yapan Eroğlu, şunları söyledi:

"Türkiye'de şu anda kurulu güç bakımından temiz, yenilenebilir enerji kaynağı olan hidroelektrik santraller ilk sırada bulunuyor. İkinci sırada da doğalgaz, üçüncü sırada kömür bulunmakta. Şu anda biz birinci sıraya yükseldik, bu açıdan çok değerli. Bugün elektrik fiyatları dünyada üzerinde çok daha ucuza temin ediliyorsa bunda hidroelektrik santrallerin öenmli payı bulunmakta."