Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), finansal alıcıyı korumak için verdikleri karar doğrultusunda ve internet üzerinde kartını kullanmayan veya kullanmak istemeyen kart sahiplerine, kartını internetten yapılan işlemlere açma ve kapatma yetkisinin verildiğini belirtti.

BDDK tarafından yapılan konuşmada Şubat ayında verilen bu kararla Türkiye'de bulunan bütün banka ve kredi kartlarının sanal ortamda alışveriş sitelerinde kullanmak için kart sahibinin onay vermesi gerektiğini vurguladı. BDDK tarafından verilen karara göre, bundan sonra, bankalar müşterilerine online alışveriş özelliği kapalı olacak şekilde kredi kartı gönderecek. Kredi kartı alan vatandaş ise bankası ile irtibata geçerek online alışveriş için müşteri onayını vererek kartı kullanmaya başlayacak. Kredi kartı elinde olan vatandaşlar ise 17 Ağustos'a kadar bankalarına onay vermesi gerekiyor.

BDDK verilen bu kararla tüketiciyi koruma amacı taşıdığını ifade etti. Kredi kartı sahipleri bundan sonra mevcut kartları için, internet ortamında kullanmak üzere kartlarını açıp kapatma yetkisine sahip. Kart sahipleri 16 Ağustos’a kadar bankalarına gerekli onayı vermeleri gerekiyor.

Verilen karar doğrultusunda, kart sahiplerinde finansal okuryazarlık anlamında daha bilinçli ve farkındalık oluşturmak için daha sağlıklı bir ortam hedefleniyor.