Avlanma yasağı süresince hazırlık yapan balıkçılar, "vira bismillah" diyerek denize açılacağı günü iple çekiyor. Balıkçılar, sezona çok miktarda palamut avlayarak başlamayı umuyor.

Piraziz Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Hamdi Arslan, av yasağının sona bulmasıyla balıkçıların denize açılarak rızıklarını arayacağını ifade ettiler.

Küçük ve büyük balıkçı teknelerinin hazırlıklarını tamamladığını belirten Hamdi Arslan, kaptanların ve tayfaların umutlu bir bekleyiş içinde olduğunu açıklandı.

Av yasağının sona bulacağı günün Kurban Bayramı'nın ilk gününe denk geldiğini hatırlatan Hamdi Arslan, "Balıkçıların bir kısmı denize açılmayacak dolayısıyla da tam anlamıyla sezonunun açılması bu anlamda bir, iki gün gecikecek." dedi.

Hamdi Arslan, sezona palamut avcılığıyla başlanacağını ifade ederek, hem balıkçıyı hem de vatandaşı memnun eden av süreci yaşanmasını ümit ettiklerini ifade etti.

Özellikle Samsun-Hopa arasında balık miktarının az olduğunu gözlemlediklerini ifade eden Hamdi Arslan, "Sinop'ta batıya doğru balık bol gözüküyor gibi. Şuan çapariyle o bölgelerde güzel balık avlandığı kulağıma geldi. Batı bölgelerimizdeki bolluğun, bizim bölgemizde de olmasını umuyoruz." diye konuştu.