Yakın zamana kadar Droneler ile ilgili sipariş haberleri geliyor ama umut bağlanan droneler artık o kadar da düşünülmüyor. Artık otonom otomobiller de bakkal çıraklarının gibi siparişleri getirebilir. İngiltere’de bulunan Oxford Üniversitesi’nin otonom araç gelişimi ile alakalı Oxbotica isimli ekip, İngiltere merkezli, çevrimiçi süpermarket hizmeti sağlayan firma Ocado Technologies ile birlikte bir test uygulamasına parçası olarak Londra’da teslimat gerçekleştirilecek.

GÖZLER BU CİHAZDA

Bilinen bu plan ile Cargo Pod ismi verilmiş olan otonom cihazlar karbon emisyonsuz olacak şekilde bir teslimatların gerçekleştirileceği amaçlanmakta. Çalışmanın GATE away Projesi’nin kapsamı altında gerçekleşti Greenwich Belediyesi sınırlarını içerisinde test edilen cihaz sonuçları bekleniyor.

Cargo Pod, Oxbotica’nın birçok cihaz türü için tasarlanmakta olan Selenium adında otonom kontrol sistemi ile ilgili çalıştırıldığı biliniyor. Ancak araç şu an tam otonom bulunmuyor, bir operatör aracılığıyla kontrolü sağlanmakta. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki gibi, İngilizlerde de otonom araçların testleri yapılıyorken sorun çıkarılması durumunda müdahil olabilecek için bir operatör varlığı kesin gözüyle bakılmakta. Diğer yandan ekibin, cihaz için test sürüşleri yalnızca sisteme odaklanmamakta.