Bakanlık Marketlere Sınır Getiriyor

Hükümet, küçük işletmeler ile üretici firmaları büyük ve zincir mağazaların hakim pozisyonuna karşı korumaya aldı.

Hükümet, küçük işletmeler ile üretici firmaları büyük ve zincir mağazaların hâkim pozisyonuna karşı korumaya aldı. Perakende ticarette hayata geçirilecek ilke ve kurallarla alakalı yönetmelikte yapılan düzenlemeye göre, zincir mağazalar, tedarikçiler bir gün içinde üreticiden teslim alınan azami fiyatı tarifeyle belirlenen ekmek, unlu mamuller gibi tüketim mallarının en fazla yüzde 5'ini satılmadığı nedeniyle iade edebilecek. Sonuç olarak hem üretici korumaya alınacak hem de israfın önüne geçilecek. Hal Yasası çerçevesinde de üretici birliklerine kiradan vergi desteğine kadar birçok konuda büyük destek sağlanacak.

ÜRETİCİYE TAM DESTEK

Ticaret Bakanlığı'nca yapılan değerlendirmede, planlamayla "hem üreticilerin korunması hem de israfın önlenmesi amaçlanmıştır" dendi. Böylece ekmek gibi ürünlerin en fazla yüzde 5'i geri iade edilebilecek. Mağazalar satabilecekleri kadar ürün alacak ve ellerinde kalması önlenecek.
Daha önce yapılan düzenlemeyle meslek odalarınca fiyatları tarifeye bağlanan ürünleri satışa sunan zincir mağazalar, bayilerce üretici firmalara yapacakları ödeme azami fiyatın yüzde 85'inden az olmamasına karar verilmişti. Yönetmelikte yapılan düzenlemeyle bunlar dışındaki bakkal gibi perakende işletmeler için de yüzde 80'inden az olmaması şartı getirildi.

Bu adımla da ekmek, unlu mamuller gibi azami fiyatları tarifeyle düzenlenen hızlı tüketim mallarının üreticisine yapılacak ödemelerle ilgili düzenlemenin yalnızca büyük-zincir mağaza, bayi işletme ve özel yetkili işletmelerle sınırlı kalmaması sağlandı. Diğer perakende işletmeler ve tedarikçilerin üreticilerle arasındaki ödeme ilişkisi de yenilenmiş oldu.

Buna göre tarife ile azami fiyatı 1 TL olarak kabul edilen ekmekte üreticiye tedarikçilerce 85 kuruş, bakkallar gibi küçük işletmelerce 80 kuruştan daha az ödeme yapılması engellendi.

ÜRETİCİ BİRLİKLERİ KORUNACAK

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, yeni Hal Yasası ile üreticilere hem kira hem vergi kapsamında destek sağlayacaklarını açıkladı. Pekcan, "Üretici birliklerine destek vereceğiz. Tüketici toptancı halinde kiralar herkese 100 liraysa üreticilere 25 lira olacak. Üretici birliklerini oraya çekmek için yüzde 75 indirim yapacağız. Buralarda bir vergi oranı olacak. Belki üretici birliklerine yarısı kadar vergi uygulayacağız" diye açıklama yaptı.

BAKKALA 80 KURUŞ

Mağazalar büyük miktarda alım yapsa dahi üretici veya tedarikçisine 85 kuruştan, bakkallarda 80 kuruştan daha az ödeme yapmayacak. Düzenleme, üretici ve tedarikçilerin sektörde etkin rekabet içerisinde olmasına katkı sağlayacak.

Son Dakika Ekonomi Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz