Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba fındık üreticilerinin isteklerine yönelik, ‘Vatandaşlardan şunu özellikle rica ediyorum, bizim isteğimiz eşik fiyatını oluşturmak ve üreticileri fırsatçıların elinden kurtarmak. Biz bu yönde çalışıyoruz. Ellerinde ne kadar fındıkları mevcutsa, süre ve zaman belirlemeden hepsini alacağız. Bunun sözünü burada veriyorum.’ açıklamasını yaptı.

40 MİLYON LİRA ÖDENECEK

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba yaptığı açıklamada, ‘TMO olarak, fındık üreticisinin elinde bulundurduğu bütün fındığı alacağız. İlerleyen günlerde de fındık üreticisine 40 milyon lira para ödemesinde bulunacağız’ ifadelerini kullandı.

FINDIK ALIMLARINA YÖNELİK AÇIKLAMA

Fakıbaba geçtiğimiz ay söz konu fındık alımları ile ilgili yaptığı açıklamada, kurumun Giresun kalite fındığı 10.50 TL/Kg , Levant kalite fındığı 10 TL/Kg fiyattan alım yapacağını söylemişti.

Fakıbaba, ‘Üreticilerimizin zararını engellemek için başlangıçta yapılan alım koşullarındaki çürük oranı % 3 ten % 4 e, çatlak oranı % 2 den % 5 e yükselmiştir.

Diğer yandan Fakıbaba, geçen haftalarda yaptığı açıklamada ‘2017 senesi fındık için de çiftçilerimi mağdur etmemek için ve fındıkta ücret istikrarı sağlanması için Toprak Mahsülleri Ofisi (TMO) aracılığıyla fındık alımı kararı verdik.’ demişti.