Bakan'dan Kritik Asgari Ücret Açıklaması

Çalışma Bakanı Jülide Sarıeroğlu, 2018 asgari ücretinin Aralık ayının bitimine yakın belirleneceğini ifade etti.

Çalışma Bakanı Jülide Sarıeroğlu, 2018 asgari ücretinin Aralık ayının bitimine yakın belirleneceğini ifade etti. İşçi tarafı da farklı açıklamalarda bulundu. 2018 senesinde geçerli olacak asgari ücreti hesaplama çalışmaları doğrultusunda Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun ilk toplantısı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu dün başkanlığında başladı. İşçi tarafını Türk-İş, işveren tarafını ise Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) temsil ediyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşarı Ahmet Erdem, Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder'in de katıldığı toplantıda, Türk-İş heyetine Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat, TİSK heyetine ise Genel Sekreter Akansel Koç başkanlık ediyor.

ASGARİ ÜCRET AY SONUNDA BELİRLENECEK

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, toplantıda "En doğru sonuç için garantör olacağız. İşçi ve işverenlerden fedakarlık veriyoruz. İnşallah bu seneki toplantımızda ülkemiz için ortak bir sonuçta karar vereceğimizi düşünüyorum. Belirlenecek ücretin toplumumuzun tüm kesimlerine hayırlı olmasını temenni ediyorum. İnşallah Aralık ayının bitimine doğru tüm kesimleri memnun edecek rakamı duyuracağız" dedi.

Sarıeroğlu, "Son 15 senede asgari ücret oransal bazda reel artış yüzde 83, nominal yüzde 662 oldu. 2002 yılında 184 lira olan asgari ücreti bin 404 liraya çıkardık. Asgari ücretin tüm kesimlerinin kazanacağı bir seviyede tespit edilmesini temenni ediyorum" şeklinde açıklama yaptı. İşçi kesimi talep listesiyle masaya otururken, işveren ise asgari ücrete teşvikin sürmesini istedi.

ZAM GELSİN!

Türk-İş Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat da, asgari ücrette enflasyon ya da biraz üzerinde artış gerçekleşmesinin çalışanların geçim şartlarını karşılamayacağını ifade etti. TİSK de son iki senedir işverene verilen 100 liralık desteğin 2018yılında da sürmesini istiyor.
Pazarlıklar Aralık ayının sonuna kadar sürecek ve sene sonunda yeni asgari ücret belirlenecek.

İŞÇİ KESİMİNDEN 9 ÖNERİ

Geçim şartlarına uyulmalı.
İnsanlık onuruyla bağdaşacak bir tutar olmalı.
Hesaplamalar da TÜİK verileri kullanılmalı.
Net harcama tutarı, işçinin eline net geçecek biçimde düzenlenmeli.
Asgari ücret, ayrım yapılmadan tek olarak belirlenmeli.
Sosyal bir ücret olmalı.
Gerekli bir iyileştirme ayrıca eklenmeli.
Refahtan pay verilmeli.
En düşük memur maaşı dikkate alınmalı.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR