Bakan'dan Emeklilere Müjdeli Haber: Son Aşamalara Gelindi

Bakan Süleyman Soylu, emeklilere promosyon konusuyla ilgili, "Bizim derdimiz özellikle bu fırsattan emeklilerimizin en fazla istifade edebilmesini sağlayabilmektir. Son aşamalarına geldiğini söyleyebilirim” dedi.

Bakan'dan Emeklilere Müjdeli Haber: Son Aşamalara Gelindi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Soylu, Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk ve beraberindeki heyeti kabul etti.
 
Bakanlıkta gerçekleşen kabulde Soylu, gazetecilerin sorularını da cevapladı. Bireysel kıdem tazminatı fonuna ilişkin öneriyle ilgili bakanlığın bir çalışma başlatıp başlatmadığı sorusu üzerine Soylu, “Hayalimiz şudur; toplam 14 milyon sigortalı çalışanın 18 milyonun üzerinde çıkış bildirgesi olmuştur. Bunu bir veri olarak bir tarafta tutmalıyız. Yani her 100 çalışandan ancak 14 kişi kıdem tazminatını alabilmektedir.
 
Kıdem tazminatı, bunun büyümesinin bir sebebi de bizim son 2-3 yılda çıkarttığımız gerek taşeronla ilgili diğer noktalarla ilgili attığımız adımlardır. Yüzde 86’sı Türkiye’de insanlarımızın kıdem tazminatından yoksundur. Yüzde 14’ünün de kıdem tazminatı nasıl aldığını, hak ettiğini bir şekilde net bilebiliyor değiliz.
 
20 yıl, 25 yıl bir iş yerinde çalıştıktan sonra ekonomik sebeplerle veya başka sebeplerle haklı veya haksız sebeplerle iflas eden kapanan iş yerlerinden kıdem tazminatlarını alamayanlar, bununla ilgili eylemler yapanların karşı karşıya kaldıkları durum yine sizin şahadetinizde gerçekleşmektedir. Biz bu yapıyı hakkaniyetli bir sürece döndürmek durumundayız” diye konuştu.
 
“DOSYANIN KAPAĞINI AÇTIK, ÇALIŞIYORUZ”
 
“Biz dosyanın kapağını daha yeni açtık” ifadesini kullanan Soylu, şunları kaydetti: “Sosyal taraflarla bu konuyu sadece bir kez müzakere ettik. Böyle bir değerlendirmemiz var. Bu da bizim millete taahhüdümüz. Reform eylem planımız içerisinde bu milletten oy isterken dedik ki biz böyle bir şey getireceğiz. Bunu yine müzakere yapacağız. Şuanda biz çalışıyoruz, sosyal taraflar çalışıyorlar, herkes çalışıyor. Var olan haktan geri gitmek gibi bir durumun söz konusu olmadığını ifade etmeliyim. Biz alın terinin ve emeğin hakkını gözetmek için bu adımları atıyoruz.
 
Bir günlük çalışmanın, bir günlük kıdeminin kişinin kendi hesabında değerlendirilmesi kadar insan hakkına uygun bir durum söz konusu değildir. Bir gün çalışacaksınız, akşam eve gittiğinizde bilgisayarınıza baktığınızda Süleyman Soylu’nun hesabında kendi kıdem tazminatına ilişkin birikimi ve onun değerlendirilmesine yönelik birikimin haftasonu çocuklarınızla beraber görebileceksiniz. Bu işgücüyle iş yeri açısından da, işçiyle işveren açısından da bir tehditleşmeyi ortadan kaldıracak, uyumu ahengi beraberinde getirecektir.
 
Çalışan adam her akşam yatarken ‘aman iş yerime bir şey olmasın kıdem tazminatımı alayım’ diye dua mı edecek? Bunu bir sisteme döndürmek bizim temel sorumluluk alanlarımızdan bir tanesidir. Bunu hep beraber konuşacağız, tartışacağız. Bir işsizlik fonu uygulamamız var. Bugün işsizlik fonunda 93 katrilyonumuz var. Buradaki çalışmalarımız önümüzdeki süreçte hız kazanacaktır. Bu reform ve eylem programımız içerisindedir. Dosyanın kapağını açtık, çalışıyoruz.”
 
“SON AŞAMALARINA GELDİĞİNİ SÖYLEYEBİLİRİM”
 
Emeklilere promosyon konusuyla ilgili SGK ve Bankalar Birliği’nin görüşmesinin hatırlatılması üzerine Soylu, “Biz bunu Bankalar Birliği’nin bizi ziyaretinde konuştuk. Emeklilerimizin bundan istifade etmesini istiyoruz. Burada çabamız özellikle emeklilerimizi bundan en fazla istifade ettirmeye yöneliktir. Bunun için çalışmalar bir aşamaya gelmiştir. SGK bu konuda çok titiz bir çalışma gerçekleştirmiş. Bizim derdimiz özellikle bu fırsattan emeklilerimizin en fazla istifade edebilmesini sağlayabilmektir. Rakamsal olarak ne kadar çok katkı sağlayabilirlerse biz o kadar çok mutlu oluruz. Son aşamalarına geldiğini söyleyebilirim” yanıtını verdi.
 
Doğu ve Güneydoğu’da 100 bin gence iş verileceği haberlerinin sorulması üzerine Bakan Soylu, “Bu konu nereden çıktı bunu bilmiyorum. Sayın Başbakanımız 10 maddelik bir eylem planı perspektifi ortaya koydu. Özellikle Diyarbakır’ın Sur ve Silvan ilçelerinde, Mardin’in Dargeçit, Derik ve Nusaybin ilçelerinde bir çalışma ortaya koyuyoruz.
 
Şunu sağladık, Siirt’in Eruh’unda Muş’un Varto’sunda 31 Mayıs’a kadar Hakkari ve Şırnak illerinin tamamında gerek sigorta primlerinin herhangi bir gecikme zammına ilave olmadan ertelenmesi yapılandırılmalar varsa bunların ertelenmesi buna ait bunun ödenme takvimini ortaya koymuştuk. Bu çerçevede etkilenen ilçelerimiz ve illerimiz üzerinden arkadaşlarımızda saha çalışmaları yapıyorlar. Bu konuda somut adımlarımız vardı. Bunu devam ettireceğiz” ifadelerini kullandı.
 
“SİLİVRİ CEZAEVİ'NİN ÖNÜNDE ULUSALCI, LONDRA’DA PYD SEVİCİLİK OLMAZ”
 
CHP’li Sezgin Tanrıkulu’nun PYD ile ilgili açıklamalarının hatırlatılması üzerine Soylu, “Bu bir CHP paradoksudur. Bir CHP problemidir. Bunu CHP kendi içinde tartışmalıdır. Silivri Cezaevi'nin önünde ulusalcı, Londra’da PYD sevicilik olmaz. Bu CHP’nin kendi iç tartışma alanına çekmesi gereken bir hadisedir.
 
Türkiye’nin birlik beraberliğini ve bütünlüğünü Türkiye’nin ulusal güvenlik meselesini Londra’da hiç kimse siyasi meze yapmamalıdır. Bu her birimizin sorumluluğu içerisindedir. Bir siyasi parti kendi içerisinde bunu ortaya koymalıdır. Ankara’da Onuncu Yıl Marşı söyleyeceksin, Londra’da terör örgütüne terör örgütü diyemeyecek bir anlayışla karşı karşıya kalacaksın. Silivri Cezaevi’nin önünde de ay yıldızlı bayraklarımızla ulusalcılık ortaya koyacaksın. Adama sorarlar hangisi? Biz CHP’den hangi CHP olduğunun cevabını bekliyoruz. Buna CHP net bir cevap vermelidir“ şeklinde konuştu.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR