24 Temmuz 2019
  • Istanbul 22.22°
  • Ankara 16.67°
  • Izmir 25°
İmsak 03:56
Güneş 05:45
Öğle 13:16
İkindi 17:12
Akşam 20:36
Yatsı 22:18
BIST102.556
Dolar5,7271
Euro6,3871
Altın261,77

Bakandan Asgari Ücret Açıklaması

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, asgari ücret hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu’nun (TÜRKONFED) Sheraton Otel'de yaptığı 21. Girişim ve İş Dünyası Zirvesi'nde yer alarak konuşma gerçekleştirdi. Türkiye'nin, fasoncu bir ülke olarak dünyada Türk mucizesini gerçekleştirdiğini ve dünyanın 17'nci, Avrupa'nın 6'ncı büyük ekonomisi olduğunu belirten Zeybekci, "Evet artık yeni şeyler söylemek gerekiyor. Fasoncu bir ülke olarak gelebileceğimiz yer buraya kadar, bundan ötesi yok. Onun için girişimcilik çok ciddi." şeklinde konuştu.

Zeybekci, bilim ve teknolojinin, devletin kurduğu enstitülerin dışına çıkarılması gerektiğini ifade ederek, devlet eliyle bilim, teknoloji, Ar-Ge ve tasarım olmayacağını belirtti. Bir takım işerin artık cesurca tartışılması gerektiğini öne süren Zeybekci, sivil toplumun da siyasete destek çıkarak, siyaseti cesaretlendirmesini istedi.

ASGARİ ÜCRET AÇIKLAMASI

Zeybekci, Türkiye'de asgari ücretin fazlaca yüksek olmasını istediklerini belirterek, konuşmasına devam etti: "Ülkemin kaynakları ve imkanları öyle bir noktada olsun ki refah yüksek olsun ama hayatın gerçekleri mevcut. Ülkemizin gerçekleri ve gelirleri var. Ülkemizin sıralamaları var. Asgari ücretin Türkiye'de milli gelire oranına baktığımız zaman gerçekten en üst seviyelerdeyiz, yeterli mi, yetmez biliyorum. Doğruları başka şekilde konuşmamız gerek. Asgari ücret 4 kişilik ailenin geçim ücreti değildir. Asgari ücret, bir iş için verilebilecek o ülkenin imkan ve kaynaklarını zorlayarak belirlenebilen ücrettir. Yeterli midir, değildir ama bu konu üzerinde tartışılırken hep beraber susmayalım. Kimse kendi cebinden vermiyor, Türkiye imkan ve kaynaklarıyla veriyor."

KESİNTİSİN HÜKUMET DÖNEMİ

Türkiye'de 16 Nisan'dan sonra asla koalisyon olmayacağını ifade eden Zeybekci, siyasette artık öngörülebilir kesintisiz hükümetler döneminin geldiğini belirtti. Zeybekci, "Millet gereğini, üzerine düşeni gerçekleştirdi. Millet mazeretleri ortadan kaldırdı. Demokrasiyi koruma ve kollamak artık hiçbir kuruma verilmiş bir görev değil, çünkü millet el koydu. Büyük Türk demokrasi devrimi gerçekleşti." açıklamasını yaptı.

Yorum Yaz

Diğer Ekonomi Haberleri