Mahkeme kararıyla durdurulmuş olan booking.com ile alakalı süreç devam ediyor. Vatandaşlar bu durumun sonucunu dört gözle bekliyor. Bir süre önce booking.com'un yetkileri ile görüşen Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, ülkemizin hassasiyetlerini ve çözüm önerisini booking.com yönetimine ilettiğini söyledi.

NELER YAŞANMIŞTI

14 Haziran’da açıklamalarda bulunan booking.com yetkilileri Türkiye'ye gelerek ve Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi ile görüşecekleri belirtilmişti

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, 22 Haziran'da Türkiye'ye gelecek olan booking.com yetkilileriyle görüşeceğini basın mensuplarına duyurdu.

VERGİLERİ ÖDEMEDİĞİ İÇİN KAPANMASINA KARAR VERİLMİŞTİ

Sanal ortamda çok kullanılan Booking.com, geçtiğimiz haftalarda resmi vergi vermediği gerekçesiyle faaliyetleri askıya alınmıştı. Otelciler ve turizmcilerin şiddetle karşı çıktığı bu açıklama akabinde Booking.com'a kötü haber duyurulmuştu. Yayınlanan karara itirazlarını sunan otelcilerin dava konusunda bir etkisinin olmadığı itirazlarının kabul edilmediği ve ünlü sitenin bir sonraki davaya kadar kapalı olacağı açıklaması yapılmıştı.

Haksız rekabetin önlenmesi adına Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) tarafından, geçtiğimiz dönemlerde açılan dava sonrasında ülkenin neredeyse en büyük online rezervasyon portalı olan Booking.com'un Türkiye'deki faaliyetlerinin durdurulma kararı onaylanmıştı. Talep edilen ve onaylanan durdurulma kararına başta Booking olmak üzere aralarında Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) gibi birliklerinde bulunduğu çok sayıda otel tarafından itiraz ettiği gözlemlenirken, bu itirazlar kabul edilmemişti.