Yerli otomobil, 2019 senesinde olmasını planladığını söyleyen Bakan Faruk Özlü, bir Türk astronot yetiştirmek için maliyetin ise 25 milyon dolar olduğunu belirtti.

“2019’DA YOLLARDA OLACAK”

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, katılmış olduğu özel bir televizyon programı sırasında önemli gelişmelerden bahsetti. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, "Ülkemizin altyapısı olarak sadece bir firması bulunmuyor. Hedefimizde yerli bir otomobil olarak 2019 senesinde yollarda olacak." diye ifade etti.

ANTARTİKA KONUSUNDA ŞUNLARI SÖYLEDİ

Türk Antarktik Seferi Ekibi konusunda da açıklamada bulunan Bakan Faruk Özlü, 2018 senesinde otuzuncu danışman devlet olabileceğimizi duyurdu. Bakan Faruk Özlü, sözlerine şu şekilde devam etti:
"Biz bir heyet kurduk, Antartika'ya yönlendirdik kurduğumuz ekibi. 9 kişilik bir ekip daha yolda. Bu sayede şöyle, 53 devlet bulunuyor. Bu devletlerden 29'u danışman devlet seviyesinde. Biz otuzuncu devlet olmaya çalışıyoruz. Peki Antartika'da hangi araştırmalarda bulunacağız bunun hazırlığı içerisindeyiz. 2018'i hedeflemekteyiz."

UZAY ÜSSÜ ÇALIŞMASI

Uzay üssü çalışmaları ile alakalı olarak da açıklamada bulunmuş olan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü sözlerine şöyle devam etti:
"Ülkemizde uzay üssü kurulması düşünülüyor. Şu anda kanunun meclisten geçmesi saniye meselesi ülkemizin uzayın imkanından daha fazla yararlanması gerekiyor aslında üst düzey teknoloji üreten devletler seviyesinde de yerini alacağımız bir etken bu durum. Bir Türk vatandaşı astronotun uzaya gönderilmesinin 25 milyon dolar maliyeti bulunuyor.” dedi.