Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, yapımı süren Çamlıca TV Radyo Kulesi inşaatını inceledi. İnşaat hakkında sona gelindiğine değinen Arslan, incelemesi sonrası muhabirlere açıklamaya yaptı. Arslan, İstanbul'a ikinci bir kulenin daha yapılacağına değindi.

221 METRESİ TAMAMLANDI

İnşaatı süren Kulenin teknik nitelikleri hakkında bilgi veren Bakan Arslan, 221 metrelik kulede bulunan en yükseğe çıktıklarını belirterek, şu bilgileri basınla paylaştı:

"Kulenin duvar kalınlığı 120 santimetreden başlıyor, en tepede 60 santimetreye düşüyor ve onun üzerine de anteni tutan 165 metrelik çelik konstrüksiyon bulunacak. Binanın boyu zeminden 369 metre planlandı. Bugünden başlayarak 221 metrelik beton aksamın tümünü bitirmiş durumdayız, onun üstüne gelecek 165 metrelik çelik anten bölümünün de 12 parçada imalatını bitirdik. Parçaların her biri yukarı çıkarılarak diğer parçalarla birleştiriliyor.

369 METRELİK DEV BİNA

Bakan Ahmet Arslan sözlerine şöyle devam etti: 12 parçanın hepsinin kaynağı içerisinde bitirildikten sonra onu yine yukarı çıkaracağız, tamamen beton kulenin üzerinde montajını kuracağız. Son olarak da onun üzerine 23,5 metrelik nihai antenleri taşımakta olan bir çelik aksamı ekleyerek 369 metrelik yüksekliği tutturmuş oluyoruz.

 İSTANBUL’A BİR KULE DAHA GELİYOR

Arslan, ilk aşamada bölgede sadece TRT’nin kulesinin bırakılacağını, İstanbul'da ikinci bir kule daha yapacağını söyledi