Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, beraberindeki Elektrik Üretim Anonim Şirketi (EÜAŞ) Genel Müdürü Nevzat Şatıroğlu ve partililerle beraber Çanakkale'deki Çan Termik Santrali'nde incelemeler yaptı. Silivri ve Çerkezköy'e termik santralin gündeme gelmesiyle alakalı soru üzerine Bakan Albayrak, "İstanbul'da bir termik santral kurulmayacak. Ancak Trakya'daki kömür rezervleri üst düzeyde, burada planlıyoruz. Çerkezköy'de olur mu olmaz mı? Henüz daha kesin bir durum söz konusu değil. Öte yandan vatandaşların endişeleri olmasın, şuan Çan Termik Santralindeyiz ve sizler de, bizler de buradayız. Herhangi bir zararının olmadığını tamamen burada görüyoruz. Her şey devletin kontrolünde" ifadelerini kullandı.


"SOBA BACASINDAN ÇIKAN DUMAN KADAR ZARARI YOK"


EÜAŞ Genel Müdürü Nevzat Şatıroğlu ise, mevcut sistemli termik santralin bir evin soba bacasından çıkan karbonmonoksit gazı kadar zararsız olduğunun altını çizerek, "Bin 600 dönüm alan üzerine inşa edilen Çan Termik Santrali'nde toplam 350'ye yakın istihdam sağlanıyor. Vatandaşların kafasındaki termik santral zararlıdır, kükürt yutacağız gibi düşüncelerin bir dayanağı yoktur, bunlar gerçeği yansıtmıyor. Kömür rezervlerinin olduğu bölgede santralden kömürü alıp işliyoruz. Santral, Çevre Şehircilik Bakanlığı birimlerinden gelen yetkililerce her ay denetlenip, emisyon raporları alıyor. Bu emisyon rakamları Bakanlığın istediği rakamın üzerinde olduğu mührü basıyorlar. Senelik, 350 milyon TL yalnızca baca arıtma tesisi için harcanıyor ve bu tutar ile yapılan sistem yalnızca 1 sene kullanılıp, diğer seneye yenisi yapılıyor. 15 sene önceki zararlı, kükürt buharı salan santraller ülkemizde yok" diye konuştu.

"KÜKÜRT KATI HALE GETİRİLİYOR"


Bacalardan kesinlikle kükürt salınmadığını belirten Şatıroğlu, "Bacalarımızdan kesinlikle kükürt gazı çıkmıyor. Buna devlet izin vermiyor ve yapıldığı an santral mühürlenir. Kükürt yapılan filtreleme sistemi ile katı hale dönüştürülüp, santral içinde bulunan boş alanda toplanıyor. Uzun bir süre sonra ise bu alanın üzeri toprakla kapatılıp, ağaç ekiliyor. Görüldüğü üzere santral alanımızda şeftali ağaçları, erik ağaçları yetişiyor. Bu santral etrafında üç köy var. Bu köylerden tek bir rahatsızlık mevzu bahis değil. Aklında soruları olan vatandaşlarımız varsa santralimizin kapıları ardına kadar açık" şeklinde ifade etti.