Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, 4 Aralık Dünya Madenciler Günü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamasında çarpıcı ifadeler kullandı. Enerji Bakanı Albayrak, "Madenci kardeşlerimizin emeklerinin yurt içinde ileri teknoloji imkânları ile işlenerek değere dönüştürülmesi için gereken her türlü düzenlemeyi hayata geçirdik" diye konuştu. Güvenli madenciliğin tesisinin, en önem verdikleri konuların başında geldiğini ifade eden Bakan Albayrak şunları belirtti:

''SIRIF TOLERANS UYGULAYACAĞIZ''

"Güvenli ve sağlıklı bir çalışma ortamının oluşturulması için iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarında sıfır tolerans uygulayacağız. 'İnsan merkezli' politikalarımızın özünü oluşturan bu konuda hiçbir kişi veya kuruma en ufak bir taviz ya da tereddüt gösterilmeyecektir. Bugün vesilesiyle, ülkemizin aydınlık geleceği için alın teri döken bütün madencilerimizin Dünya Madenciler Günü'nü kutluyor, hayatını kaybeden maden şehitlerimizi rahmet ve minnetle yad ediyorum."

''ŞEHİT MADENCİLER ANILDI''

Türkiye Taşkömürü Kurumu'na (TTK) ait maden ocağında, "Dünya Madenciler Günü" dolayısıyla tören düzenlendi. TTK Karadon Müessese Müdürlüğü'ne ait Yeni Servis Kuyusu önünde, iş kazalarında hayatını kaybeden madenciler için Kuran-ı Kerim okundu, dua edildi.