Maliye Bakanı Naci Ağbal, sanal kuma ile ilgili mücadeleye ilişkin çalışmaları aktardı. Bakanlığının bu konuya özel önem verdiğini açıklayan Naci Ağbal, işin toplumsal boyutunun ekonomik boyutundan çok daha önemli olduğunu açıkladı.

Naci Ağbal, bu sistemde para transferinin bankalar üzerinden yürütüldüğünü fark ettiklerini açıkladı. Konuya ilişkin yaptıkları değişiklikle MASAK'ın sanal bahis paralarına el koyabildiğini açıkladı.

Bakan Ağbal, bankaların da yoğun bir şekilde şüpheli işlem bildiriminde bulunduğunu duyurdu.

Öte yandan İnternetteki alışverişlerde stopaj uygulamasının olacağını söyleyen Bakan Ağbal, “Sanal alışveriş için İstanbul’da özel vergi dairesi kurulacak” dedi.

Maliye'nin yurtdışında faaliyet yapan internet sitelerinden yapılan alışverişe stopaj kararından sonra önemli bir adım daha atılacak. Maliye Bakanı Naci Ağbal, stopaj uygulamasında kararlı oldukları mesajını verirken, İstanbul'da sadece elektronik ticarete bakacak bir vergi dairesi kuracaklarını ifade etti.

Ağbal, şunları söyledi:

MÜKELLEF OLMAK İSTİYORLAR

Uluslararası elektronik ticaret platformlarını yöneten bir takım şirketler bizlerle görüşüyor. Büyük bir platform da bizle görüşmek istedi. Avrupalı, Çinli birçok firma satış gerçekleştiriyor. Mükellef olmak istediklerini açıkladılar. İlk sordukları stopaj konusu oldu. Baktık ki şirketler artık vergilerini vermek, ticaretlerini yapmak istiyor; ülkelerle kötü olmak istemediklerini gördük. Ayrıca lojistik merkezi oluşturacaklarını bize belirtiler. Stopaj çalışmasından vazgeçmemiz mümkün değil  ama mükellef yapma seçeneğinin vergiye uyum bakımından daha doğru bir çözüm olacağını düşünüyoruz.

DİĞER ÜLKE ÖRNEKLERİ

Bir takım ülkelerde firmalar belli bir tutarı aştığında mükellef oluyor. Örneğin A platformu üzerinden bir şirket diyelim ki yıllık 1 milyon doları geçen bir satış yapıyorsa bu firmalar da mükellef oluyor. Bu şirketleri Türkiye'de vergi mükellefi yapabileceğimizi görüyoruz.

Öte yandan bu uygulamanın vatandaşlara olumsuz yansıma olasılığı yüksek. Çünkü vergi veren şirketler, ürünlerinde bir artışa gidebilir.