Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, "Çalışanların işsizlik sigortası işveren payı, bir sonraki takvim yılından geçerli olmak üzere 3 yıl süreyle yüzde 1 olarak alınacak" açıklamasında bulundu.

“Çok Tehlikeli Sınıfta Yer Alan ve Ondan Fazla Çalışanı Bulunan İşyerlerinde İşsizlik Sigortası Primi İşveren Payı Teşvikinden Yararlanılmasına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Tebliği” 31 Aralık 2018 tarihinde Resmi Gazete’nin 4’üncü Mükerrer sayısında yayınlandı.

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 1 Ocak tarihiyle uygulamaya giren yeni düzenleme hakkında açıklama yaptı. Bakan Selçuk, “Düzenlemeye göre, çok tehlikeli sınıfta yer alan, 10’dan fazla çalışanı bulunan ve son 3 yıl içerisinde ölümlü ve sürekli iş göremezlikle sonuçlanan iş kazası bulunmayan işyerlerinde, çalışanların işsizlik sigortası işveren payı, bir sonraki takvim yılından geçerli olmak üzere 3 yıl süreyle yüzde 1 olarak alınacak” ifadelerini aktırdı.

OTOMATİK OLARAK SİSTEME DAHİL EDİLECEK

Bu doğrultuda, çok tehlikeli sınıfta bulunan, 10’dan fazla çalışanı olan ve son 3 yıl içerisinde ölümlü ve sürekli iş göremezlikle neticelenen iş kazası gerçekleşmeyen işyerleri Sosyal Güvenlik Kurum sistemi aracılığıyla tespit edilecek ve herhangi bir başvuruya yapılmadan otomatik bir şekilde sisteme dahil edilecek.

OCAK AYIYLA BERABER UYGULAMAYA GİRDİ

İşyerlerinin teşvik uygulamasından faydalanması amacıyla 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu gereğince İSG profesyoneli görevlendirmesi gerektiğinin altını çizen Bakan Selçuk “Teşvikten yararlanan işyerinin, belirtilen yararlanma şartlarından herhangi birini kaybetmesi durumunda teşvikten yararlanabilmesi için 3 yıl süre ile Tebliğde belirtilen şartları sağlaması ve Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurması gerekiyor. 1 Ocak itibarıyla devreye giren teşvik sistemi ile birlikte işverenlere çalışan başına asgari olarak 25,58 TL, azami olarak 191,88 TL teşvik desteğini sağlamayı hedefliyoruz.” sözlerini aktardı.

Son Dakika Ekonomi Haberleri için aşağı kaydırın.