Maliye Bakanı Naci Ağbal, sayıları 1 milyona ulaşan mükellefte “düz oranlı flate rate” KDV sistemine geçileceğini açıkladı. Ağbal, üretim aşamasında KDV ödemelerinin sahte belge trafiğine yol açabildiğini ifade ederek mükellefi belgelendirme külfetinden kurtarıp satıştan yüzde 10 KDV isteyeceklerini açıkladı.

Habertürk'ten Ahmet Kıvanç'ın sorularını cevaplayan Maliye Bakanı Naci Ağbal, KDV reformuyla ilgili çalışmalar hakkında bilgiler verdi. İngiltere’deki KDV sistemini yerinde inceleyip analizde bulunduklarını ve sektörden öneriler topladıklarını açıklayan Ağbal, birkaç hafta içinde konuyu Ekonomik Koordinasyon Kurulu’na (EKK) ve sonrasında da Bakanlar Kurulu’na getireceklerini açıkladı.

DENETİMLER AZALACAK

KDV reformuyla işletmeler için kolaylık getireceklerini açıklayan Ağbal, İngiltere’de KOBİ’lere başarılı bir şekilde uygulanan “flate rate” diye isimlendirilen, düz oranlı vergi sistemini Türkiye’de uygulayacaklarını açıkladı. Ağbal, yaklaşık 1 milyon mükellefi ilgilendiren düzenleme uyarınca, yüzde 18 KDV’ye tabi satış yapan mükelleflerden yüzde 10 oranında vergi alacaklarını açıkladı. Ağbal, mevcut uygulamada işletmelerin, satışlarından yüzde 18 oranında KDV toplamışsa, alışları dolayısıyla ödedikleri vergileri düştükten sonra kalan KDV’yi Maliye’ye aktardığını ifade etti. Ağbal, bunun yerine getirecekleri sistemi şöyle anlattı:

“Normalde yüzde 18 KDV toplayan mükellefe, ‘Bize yüzde 10’unu ver, tek tek faturalarla biz de uğraşmayalım, sen de uğraşma. Hasılatının yüzde 10’unu KDV olarak öde’ söyleyeceğiz. Mükellef faturalarını gene toplayacak. Özellikle KOBİ’lerde bu uygulama, sistemi kolaylaştırıyor. İşletmeler bazı giderleri faturalaştıramıyorlar. O zaman yüksek KDV ile karşılaşmamak için başka yollara sapıyorlar. Bu düzenlemeyle Maliye açısından denetim ihtiyacı azalmasını planlıyoruz. Açık söylemek gerekirse zaman zaman sahte belge trafiğini doğuran önemli faktörlerden biri de budur. İşletmeler belgeleyemedikleri harcamaları belgelemek için sahte veya muhteviyatı yanıltıcı belge kullanabiliyor.”dedi