Bakan Açıkladı! Taşeronda Kritik Gelişme

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu'ndan taşeron işçiler ile ilgili çok önemli son dakika açıklaması geldi. Bakan Sarıeroğlu KİT'lerle ilgili yeni bir çalışma yaptıklarını duyurdu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, KİT'lerle ilgili yeni bir çalışma yaptıklarını açıkladı. Basına kapalı AK Parti Grup Toplantısı'nda Bakan Sarıeroğlu taşeron düzenlemesi ile ilgili bilgi verdi.

50 BİN KİT İÇİN ÇALIŞMA YAPILMASI KARARI VERİLDİ

KHK ile çıkarılan taşeron düzenlemesine ilişkin milletvekillerinin sorularını yanıtladı. Sarıeroğlu, KİT'lerdeki yaklaşık 50 bin taşeron işçi için de ayrı bir çalışma yapılması kararını aldıklarını açıkladı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN DA AÇIKLAMIŞTI

Farklı formüller bu konuda gündeme gelmiş, Cumhurbaşkanı Erdoğan da KİT'lerdeki taşeronlar ile ilgili çalışma yapılacağını söylemişti.

KİT NEDİR?

KİT, yani Kamu İktisadi Teşebbüsü olarak adlandırılabilir. KİT'ler, devletin bir girişimci olarak iktisadi faaliyetlerde bulunmak üzere kurmuş olduğu işletmelerdir. Kamu işletmeciliği, gelir sağlama gibi mali amacın yanında, gelir dağılımına müdahale, ekonomide istikrar sağlama ve öncülük etme, geri kalmış yöreleri kalkındırma gibi ekonomik veya sosyal amaçların gerçekleştirilmesine de yönelik olabilir.

TCDD, Elektrik Üretim A.Ş., Türkiye Kömür İşletmeleri, Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKE), DHMİ, gibi kurumlar KİT'lere örnektir. KİT'lerde sözleşmeli memur olarak çalışılabilir, yani KİT'lerde çalışanlar 657'li bir memur gibi haklara sahiptir. Bu nedenle taşeron işçi kapsamına girmiyorlar.

Öte yandan taşeron işçinin kadroya geçme sürecinde, inceleme bölümü başladı.

Taşeron işçilerin kadroya geçiş amacıyla yapılan başvurular perşembe günü bitti. Başvurular, her kurumun kendi içinde meydana getirdiği 3’er kişilik “Tespit komisyonu” tarafından değerlendirilecek. İnceleme sürecinin 40 günü bulması düşünülüyor. İncelemenin ardından hak sahipleri duyurulacak.

Kadroya alınacak kişiler içerisinde ismi bulunmayanlar, ilana itiraz edecek. İtiraz için üç gün süre verilmesi bekleniyor. İtirazlara da yine aynı kurul bakacak. İtirazların incelenmesi ve listenin kesinleşmesinin ardından sınav süreci başlayacak. Her kurum sınav yöntemini kendisi oluşturacak. Sınav sadece yazılı, sözlü veya uygulamalı olabileceği gibi, yazılı-sözlü ya da sözlü-uygulamalı da yapılabilecek.

Sınava gireceklerin görev yaptıkları alanlar göz önünde bulundurarak farklı işlerde bulunanlara farklı yöntemde sınav yapılabilecek. Sınavların yeri, günü ve saati idarelerin internet sayfasında duyurulacak. Çalışanlara ayrıca tebligat yapılmayacak. Yazılı sınavda başarılı sayılmak için en az 50 puan almak gerekecek.

Son Dakika Ekonomi Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR