Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, e-Devlet Kapısı kayıtlı kullanıcı rakamında 40 milyon olan sene sonu hedefinin, 1 Aralık itibarıyla geçildiğini ifade ederek, 'e-Devlet'te 4 binden fazla elektronik hizmeti kullanıcılarımıza sunuyoruz. Bu yıl toplam hizmet kullanım sayısı, 2 milyar 527 milyon 133 bin 163'e ulaştı.' açıklamasında bulundu.

Bakan Turhan, e-Devlet Kapısı kayıtlı kullanıcı rakamının sene sonu hedefi olan 40 milyonun 1 Aralık itibarıyla geçildiğini ifade etti.

e-Devlet'te 4 bini aşkın elektronik hizmetin, kullanıcılara sunulduğunu belirten Turhan, Kasım ayında günlük ortalama 7 milyon 605 bin 550 hizmet kullanımı yapılırken, toplam hizmet kullanım sayısının ise 228 milyon 166 bin 513 olduğunu açıkladı.

Turhan, bu sene toplam hizmet kullanım sayısının 2 milyar 527 milyon 133 bin 163'e ulaştığına vurgu yaparak bu doğrultuda 'Alt-Üst Soy Bilgisi' sorgulama hizmetinin 34 milyonun üzerinde kullanıldığını ifade etti. Turhan, 2018 sene içerisinde İmar Barışı Kayıt, Askerlik Yoklaması ve Bedelli Askerlik, Halk Kütüphaneleri Üyelik, Üniversite Kayıt Başvurularının e-Devlet'ten yapıldığına vurgu yaptı.

Bakan Turhan, 41 milyon 113 bin 762 kayıtlı e-Devlet Kapısı kullanıcısının yüzde 63'ünün erkek, yüzde 37'sinin kadın olduğunu ifade ederek, yaş aralıklarına göre bakıldığında ise kullanıcıların yüzde 32,4'ünün 15-30 yaş arası, yüzde 35,4'ünün 31-46 yaş arası, yüzde 22,8'inin 47-62 yaş arası, yüzde 8,3'ünün 63-78 yaş arası ve yüzde 1,1'inin 79-126 yaş arasındaki vatandaşlardan oluştuğunu belirtti.

e-Devlet Kapısı sistem altyapısının 7 gün 24 saat kesintilere ve sızmalara karşı izlendiğini anlatan Turhan, kamu kurum ve kuruluşları ile gerçekleşen entegrasyonların güvenli bir ağ üzerinde şifreli olarak yapıldığını açıkladı.

Turhan, e-Devlet'te veri tutulmadığını fakat kurumlarda olan dataların güvenli ağ aracılığıyla vatandaşlara sunulduğunun altını çizdi.

Bin 884 hizmetin e-Devlet Kapısı mobil uygulamasından verildiğini belirten Turhan, 'Hem Android hem de IOS işletim sistemli mobil cihazlarda uygulamalarımızı sunuyoruz. Hizmetleri sunduğumuz uygulamamızın yanı sıra Belge Doğrulama ve e-Devlet Anahtar uygulamaları uygulama marketlerinde yer alıyor.' açıklamasında bulundu.

Turhan, e-Devlet Kapısı ile 69 ildeki 293 belediyenin sunduğu hizmetlerle beraber 14 yerel hizmet kurumunun sunduğu bilgi ve hizmetlerin de kullanıcılara verildiğini belirtti.

Ticaret Bakanlığının, tüzel kişiliklere ve tüm ticari işletmelere ilişkin merkezi bir veri tabanının oluşturulması hedefiyle Merkezi Sicil Kayıt Sistemi (MERSİS) projesinin uygulamaya geçirildiğini belirten Turhan açıklamalarına şu şekilde devam etti:

'Şirketler, kuruluş dahil birçok işlemlerini bu platformda gerçekleştirebilmektedir. MERSİS ile tüzel kişiliklerin sahipleri ve ortakları kayıt altına alınmaktadır. Bu sayede MERSİS numarası ile şirket sahipleri ve ortaklarının kimlik numaraları eşleştirilebilmektedir. Bu bilgiler kullanılarak e-Devlet'e, 'Sahibi/Ortağı/Yetkilisi Olduğum Ticari İşletme veya Şirketler', 'Ticari İşletme ve Şirket Sorgulama' hizmetleri entegre edilmiştir. MERSİS verileri kullanılarak, diğer kamu kurum ve kuruluşları ile yapılacak ortak çalışmalar sonucunda e-Devlet'te tüzel kişiliklere yönelik birçok hizmet açılabilme potansiyeli bulunmaktadır.'

Bakan Turhan, e-Devlet'te engellilere ilişkin pek çok projenin devam ettiğini belirterek, işitme veya konuşma engelli vatandaşlara hizmet verildiğini hatırlattı.

2019'da da e-Devlet'e hizmet entegrasyonlarının hızla devam edeceğine vurgu yapan Turhan, 'E-dönüşümde yaşadığımız hızlı gelişmeler neticesinde artık hizmetlerimizi konsept, konum ve süreç bazlı olarak geliştirmeyi hedefliyoruz.' dedi.

e-Devlet Kapısı üzerinden verilen hizmetlerdeki bilgilerin konusuna göre gruplanarak, ilişkilendirilerek yeni bir hizmet durumunda kullanıcı odaklı olarak sunulacağını belirten Turhan, kullanıcıların araçlarına ait vergi borcu, trafik cezası, muayene, sigorta bilgileri gibi farklı kamu kurum ve kuruluşlarındaki bilgilere tek bir hizmet üzerinden erişebilmesinin amaçlandığını ifade etti.

Son Dakika Ekonomi Haberleri için aşağı kaydırın.