Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, verdiği demeçte, personel alımında karara vardıklarını söyleyerek, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın taşra teşkilatında görevlendirilmek için sözleşmeli 2 bin 58 mühendis ve veteriner hekim alacağını bildirdi.

RAMAZAN BAYRAMINDAN SONRA PERSONEL KAYITLARI BAŞLAYACAK

Alınacak personelin 874'ü ziraat mühendisi, 328'i gıda mühendisi, 96'sı su ürünleri mühendisi, 10'u balıkçılık teknolojisi mühendisi, 33'ü harita mühendisi olmak üzere bin 341'inin mühendis ve 717'sinin veteriner hekimden oluşacağını belirten Çelik, "Bunları belirlerken il ve ilçelerdeki ihtiyaçlarına göre alım ilanı açacağız. Ayrıca gıda mühendislerinin büyükşehirlerde, veteriner hekimlerin ise hayvancılığın yoğunlukta olduğu bölgelerde daha çok istihdam edilecek. Alımı yapılacak personelin pozisyonlarının kayıt işlemleri Maliye Bakanlığı’nda tamamlandı. ÖSYM Başkanlığı ile beraber yerleştirme işlemlerini başlatmış bulunuyoruz. ÖSYM'nin hazırladığı yerleştirme takvimi doğrultusuyla başvuru ve yerleştirme işlemlerine başlanacak. Tercihler, büyük ihtimalle Ramazan Bayramından sonra alınmaya başlayacak." ifadelerini kullandı.

TARIM KREDİ'YE 500 PERSONEL ALINACAK

Çelik, Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği'ne alınacak 500 personelin başvuru sürecinin de sonuçlandığını ifade ederek, müracaatlara yönelik ön incelemelerin tamamlanmasının ardından sınavın yapılacağını, sınava katılmaya hak kazanan kişiler ile yer ve saatin 19 Haziran'da söyleneceğini bildirdi.

TKDK'YA 200 KİŞİ ALINACAK

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu'na ise yıl içinde 200 kişilik sözleşmeli personel alınacağını işaret eden Çelik, bu konudaki detayları ise ileride kesinleşeceğini söyledi.