Ayda Bin 500 Lira Maaş! Bunu Yapan Herkese

Ekonomi Koordinasyon Kurulu geçen hafta çok önemli kararları açıkladı. Özellikle ekonomiyi canlandıracak teşvikler dikkat çekici. Uygulama da başladı.

Ayda Bin 500 Lira Maaş! Bunu Yapan Herkese

Ekonomi Koordinasyon Kurulu geçen hafta çok önemli kararları açıkladı. Özellikle ekonomiyi canlandıracak teşvikler dikkat çekici. Uygulama da başladı. Ancak kararların arasında hem çalışanları hem de işverenleri ilgilendiren çok önemli detaylar var. Size bunlardan bahsetmek istiyorum.

İŞKUR DESTEK SAĞLAYACAK

Alınan karara göre; yeni istihdam yoluyla ortalama işçi sayısını artıran işverenlere, yılın ilk yarısında asgari ücretin yarısı, ikinci yarısında ise asgari ücretin çeyreği kadar İŞKUR tarafından destek sağlanacak.

100 LİRALIK DESTEK DEVAM EDECEK

Böylece hem işçi hem işveren kazanacak. Zaten 2016 yılında asgari ücretin artması dolayısıyla verilen işçi başına 100 liralık destek de 2017'de devam ettirilecek. Desteğin miktarının ise artması bekleniyor.

KOBİ'LER NEFES ALACAK

İşverenlerin özellikle de KOBİ dediğimiz küçük ölçekli işletmelerin böylece nefes alması sağlanacak.

İŞVERENE PRİM MÜJDESİ

Bu işverenlere bir de prim müjdesi geldi. 2016 yılı Aralık ayına ait sigorta prim tutarını 2017 yılı Ekim ayı, 2017 yılı Ocak ayına ait sigorta prim tutarını 2017 yılı Kasım ve 2017 yılı Şubat ayına ait sigorta prim tutarını 2017 yılı Aralık ayı sonuna kadar ödemeleri halinde bu aylara ilişkin primler süresinde ödenmiş sayılacak.

ÖDEMELER 9 AY ERTELENECEK

Böylece ödemeler 9 ay ertelenebilecek.

HEM İŞ HEM ÜCRET

Kararlara göre aktif işgücü programları devreye sokulacak. İşbaşı eğitim programı, mesleki eğitim kursları, girişimcilik eğitim programlarında 500 bin kişinin yararlanması sağlanacak.

GİRİŞİMCİLERE AYDA 600 LİRA

Kuruma kayıtlı işsizlerin yararlandığı bu programlardan mesleki kurslar ve girişimcilik kurslarına katılanlara günde 20 lira (ayda 600 lira) ödeniyor.

İŞBAŞI EĞİTİME AYDA 1.500 LİRA

İşbaşı eğitim programlarına katılanlara ise günde 50 lira (ayda 1.500 lira) ödeniyor.

PRİMLER İŞKUR'DAN

Üstelik GSS primleri de İŞKUR'ca karşılanıyor. Kaynak:Sabah

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR