İstanbul Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkan Yardımcısı Hüseyin Çetin, mayıs ayı olarak ayakkabıda kırılması zor bir rekor yaptıklarını söyledi. İDMİB'in bildirisine göre, Türkiye'nin Rusya'ya ayakkabı satışı mayısta 2016’nın aynı zamanına göre yüzde 500’lük yükselmeyle 6.3 milyon dolara çıktı. Rusya'ya Ocak - Mayıs aylarında yapılan satışta da yüzde 96.7 yükselme kaydetti.

“MUHTEŞEM DÖNÜŞ YAPTIK”

Hüseyin Çetin, 2013'e kadar Türk ayakkabı sektörünün dev pazarı olan Rusya'ya mükemmel bir dönüş yaptıklarını bildirdi.

“2017’DE TİCARETTE YENİ SAYFA AÇTIK”

Rusya'daki ekonomik sıkışıklık ve sonrasında gelen uçak krizi sebebiyle pazarda son 3 yılda büyük kan kaybettiğini hatırlatan Çetin, 2017 ile birlikte ticarette yeni bir sayfa açtıklarını söyledi.

“EN ÖNEMLİ TİCARİ ORTAKLARDAN BİRİ”

Hüseyin Çetin, Rusya'nın Türkiye'nin en büyük komşusu ve en önemli ticaret ortağından biri olduğunu söyledi. Deri ve ayakkabı işi için de Rusya pazarının çok önemli olduğuna dikkati çeken Çetin, "Biz ayakkabıda Avrupa'nın dev imalat gücüne sahip devletiyiz ve Rusya en büyük pazar. Altın çağımız diyeceğimiz 2013'te bu devlete ayakkabı satışımız 129 milyon dolara gelmişti. Ancak Rusya ekonomisindeki sıkılma ve sonrasında gelen uçak krizi ile satışlar geçen yıl 28.7 milyon dolara kadar geriledi.” Dedi.