Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) tarafından düzenlenen Geçiş Raporu'nun (Transition Report /2017-2018) Türkiye tanıtımı, Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği'nin (TÜSİAD) genel merkezinde düzenlendi.

Programda konuşan Tuerkner, EBRD'nin Türkiye'de 2009 senesinden itibaren aktif olduğunu belirterek, Türkiye'nin az zamanda operasyonlarının olduğu en büyük ülke konumuna geldiğini ifade etti.

15 SENEDE BÜYÜK BAŞARI

Tuerkner, bugün geçiş raporunu sunmak için burada bulunduklarını, her sene bu raporun operasyon yaptıkları ülkelerde hazırlandığını belirtti.

Raporun büyümenin devam ettirebilme zorluğunu konu edindiğini söyleyen Tuerkner özellikle orta gelirin yaygın olduğu ülkelerde büyümenin sürdürülmesi hakkındaki zorlukları da ele aldı.

Tuerkner, konuşmasını şu şekilde sürdürdü.

"Bu orta gelir tuzağından nasıl kaçınılabilir? Çünkü bu olgu belli bir gelir düzeyinde deneyimle beraber büyüme ve verimliliği sağlıyor. Bu, Türkiye ile yakından ilgili. Türkiye son 15 senede muazzam bir başarı gösterdi ve büyüme modelini değiştirdi. Bu model yatırım temelindeydi aynı zamanda teknolojinin adaptasyonunu odak noktası almıştı. Ama artık bu inovasyonu da içine aldı ve yeni teknolojilerin oluşturulmasını da içine almaya başladı. Türkiye halihazırda bu dönüşüme başladı."