Avrupa’da 1,7 Trilyon Euro’luk Ekonomik Buhran

Avrupa’da 1,7 Trilyon Euro’luk Ekonomik Buhran

Haber365Özel-Ekonomi Servisi

Almanya dışında, fazla çalışmayan AB ülkelerinin merkez bankaları hummalı bir şekilde, nakit arayışına girdi.

Yunanistan gibi yılın yarısını siesta ile geçirip, üretmeyen ya da AB’nin ikinci büyük ekonomisiyken, 2020’nin 2. Yarısında yüzde 13,8 küçülen Fransa gibi, krize girdiğinde, Almanya’ya yaslanan ülkeler, küresel ekonomiyi teslim alan pandemiyle, ciddi bir ekonomik sıkıntıya girdiler.

1 TRİLYON 474 MİLYAR EURO'YA KARŞIN DURGUNLUK SÜRÜYOR!

Pandeminin ilan edilmesinden sonra, Haziran’da, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB/AMB) kapısını aşındıran, Avrupa ülkeleri, 1 trilyon 300 Milyar Euro kredi çektiler. Çekilen ilk krediden sonra 24 Eylül’de ikinci kez ve 174,5 milyar Euro daha kredi çeken ülkeler, AMB rezervlerini erittiler. Yani, 1,5 trilyon Euro'da, Avrupa'ya merhem olmadı.

ECB: UYUMLU PARA POLİTİKASI BELİRLEYEMİYORUM

AMB/ECB, bu dönemdeki belirsizliklerin devam etmesini gerekçe göstererek, uyumlu bir para politikası duruşu gösteremeyeceğini belirtti. AMB, ekonomik belirsizliklerin devam ettiğine işaret ederek, sürecin aşağı yönlü gelişmelere gebe olduğunu, Pandemi gibi Brexit’in de, Avrupa ekonomisini bozduğunu kaydetti.

GELİŞMELER AB’DE KALICI HASAR BIRAKACAK

Avrupa Merkez Bankası’ndan sızan bilgilere göre, gelişmeler, Avrupa ekonomisinde kalıcı hasar bırakacaklar. Ticari korumacılık ve dünyada tedarik zincirindeki bozulmanın, Avrupa ekonomisini bozduğuna dikkat çekildi.

KÜÇÜLMEDE FRANSA ETKISI

Yılın ikinci çeyreğinde yüzde 13,8 oranında küçülen, Fransa’nın önemli etkisiyle AB, yüzde 11,8 düzeyinde daraldı. 

Keskin ekonomik daralmayla birlikte AMB/ECB, Euro Bölgesindeki bütçe açığının GSYİH’ye oranı yüzde 8,8'e çıktı.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR