Avrupa Birliği Komisyonu, Merck, General Electric ayrıca Canon'a firmalarının satın alımları ile alakalı hata ve yanıltma amaçlı bilgiler sağlandığı nedeni ile resmi bir suçlama yayınladı.
Avrupa Birliği Komisyonu, Alman ilaç şirketi Merck, Amerikalı endüstri devi General Electric ile Japon Canon'a firmasının gerçekleştirdiği satın almalarıyla hatalı, eksik ve yanıltma amaçlı bilgiler sağladığı gerekçesi ile resmi suçlama bildirim de bulunduğunu açıkladı.

HATALI VE YANILTMA AMAÇLI SATIŞLAR

Merck şirketi, Sigma Aldrich’i satın alımdan geliştirilmiş olan proje ve kimyasalların hakkında hatalı ve yanıltma amaçlı bilgilerin bulunduğuna, General Electric de LM Wind isimli firmasının satın almasında şirketin rüzgar türbini alanında Araştırma ve Geliştirme projeleri ile alakalı bilgiler paylaşımı yapmamakla suçlanıldığı söylendi.

Merck ve General Electric'nin incelenmesi bitirildikten sonra ise suçlu bulunması durumunda firmanın davranışları itibariyle senelik uluslararası anlamda kazancının yüzde 1'ine kadar ceza uygulanabilmesi ihtimali var.

Canon’un ise konu ile alakalı düzenleyici kurumların Toshiba Medical System'i satın aldığının ardından bildirimlerde bulunarak suçlanmış oldu. Bildirimlerin satın alma ardından yapılması sebebi ile firma verilebileceği cezanın, senelik uluslararası anlamda cirosunun yüzde 10'una kadar çıkma ihtimali var.