1999 büyük İstanbul depremi akabinde Avcılar'da imar planı değiştirilmiş ve 4 kat zorunluluğu getirilmişti. Son dakika yeni yönetmeliğe göre, depremin en fazla can aldığı Avcılar'da 4 kat sınırlaması kaldırıldı. Avcılar Belediye Başkanı Handan Toprak, Avcılar hakkında verilen karar akabinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne teşekkürlerini sundu. Başkan yaptığı açıklamasında "Avcılar halkı için hayati, bizler için de insani ve vicdani bir görevdi" diye konuştu.

AVCILAR'A BAĞLI MAHALLERDE İMAR GENİŞLEDİ

Geçtiğimiz ay içerisinde meclis gündeminde tartışılan konu hakkında planların geri çekilmesi heyetin bir an da gerilmesine sebep olmş ve CHP meclisi terk etmişti. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Avcılar merkez ve semtlerinde imar planlarındaki değişiklik onaylandı. Ambarlı, Cihangir, Denizköşker, Mustafa Kemal Paşa, Gümüşpala, Üniversite Mahallelerinde tekrardan yapılanmayı sağlayacak olan imar planındaki son durum dan herkesin hoşnut olduğu gözlemlendi. 

HAK MAHRUMİYETİNİN ÖNÜNE GEÇİLECEK

Mecliste tartışılan konu CHP ve MHP'nin ortak kararı ile birlikte kabul edildi. Bu kararın açıklanmasının hemen akabinde yüksek katlı binalarda oturan vatandaşın hak kaybına uğrayacağı söylendi.  Sonuç olarak Avcılar'da 4 kat sınırlaması kaldırıldı. 1982 yılında Avcılar hakkında 6 kata kata imar olduğu bölgelerde 2008 yılında deprem yönetmeliğine göre 4 kata düşürülmüştü. Bu nedenle yüksek katlı binalarda ikamet eden ev sahipleri hak kaybına uğruyordu. Hak eksikliğinin önüne geçmek adına ve depreme dayanıklı modern yapılar inşası için yapılan imar planı değişikliği hem hak mahrumiyeti yaşayacak olan vatandaşların haklarını geri vermeyi, hem de eskimiş binalarının yenilenerek, olası bir afet durumuna karşı dayanıklı hale gelmesini amaçlıyor.