ABD ve İngiltere’nin Türkiye’den gerçekleşen uçuşlara getirdiği diz üstü bilgisayar ve tablet yasağından sonra Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın konuyla ilgili alınacak önlemler kapsamında Atatürk Havalimanı’na ABD ve İngiltere’ye uçacak uçakların bulunduğu köprülere yerleştirilecek 2 tane tomografi cihazı dün gece saatlerde havalianına ulaştırıldı. Bu duruma göre ABD ve İngiltere’ye seyehat edecek yolcuların uçağa bindikleri sırada beraberindeki çantası, laptopu, şişe içindeki sıvısı gibi yanında hangi tür eşya bulunuyorsa bu cihazdan geçirilecek ve tomografisi çekilecek.

Demonte olarak adlandırılan tomografi cihazlarının bugün akşam saatlerinde uzman ekiplerce yerlerinekonulacağı bilgisi alındı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, ABD ve İngiltere’nin Türkiye’den uçuşlarda getirdiği tablet yasağından sonra hayata geçirilen tedbirler konusunda şu ifadeleri kullanmıştı:

“ Özellikle boarding sırasında, yolcunun kontrol edilmiş bölgeye ulaşıp köprülerden uçağa yöneleceği esnada o alanda tomografi cihazları konulacak. Orada ek bir tomografi cihazı yerleştirip yanındaki çantası, laptopu, sıvı ne kadar eşyası varsa hepsinin tomografisi çekilecek. Uygulama makinelerin yerleşmesinden hemen sonra hayata geçecek. ABD ve İngiltere’ye seyehat eden yolcularda bu uygulamayı yaparak ABD ve İngiltere'ye ‘Kurallar hayal ettiğiniz seviyeden çok daha yukarıda, son teknolojiyle donatılmış bir cihaz da yerleştiriyoruz, müsterih olun’ diyeceğiz”.