Aşırı sıcakların etkisinde olan Şanlıurfa'da termometre gölgede 45 derecenin üstünde gösterdi. Gündüz saatlerinde ise etkili olan sıcaklıklardan korunmaya çalışanlar gölgeliklere, parklardaki ağaç diplerine, camilere doğru kendini attı. Gölgeliklerde yer bulan yaşlılar geneli uyumayı tercih ederken bir kısım ise gölgelikte eğlenceli zaman harcamayı tercih etti. Şehir merkezinde ki yaşı küçük olan çocuklar süs havuzları ve belediye havuzlarını tercih etti köylerde yaşayan çocuklar ise, Türkiye'nin en uzun sulama kanalı olan ve Devlet Su İşlerine ait olan kanallarda yüzerek kendini serinletmeye uğraştı.

Uğurlu Mahallesi'nden geçen Devlet Su İşleri'ne ait olan sulama kanalında tehlikeye aldırış etmeden yüzen çocuklar havanın çok sıcak olmasından dert yanarak şunları söyledi, "Hava çok sıcak, bahçede çalışınca bu kanallara girerek kendimizi serinletmeye çalışıyoruz." diye konuştu.

AŞIRI SICAKLIKLAR HAVUZLARI BEDAVA YAPTI

Sıcakların başlamasının ardından Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, 3 ay süreyle belediyenin 18 tane yüzme havuzunun vatandaşlar tarafından ücretsiz bir şekilde kullanılabileceğini söyledi.

Sulama kanalının boğulma haberleri ile sürekli gündeme gelmesi ile bu olayların önüne geçmek amacı ile şehrin 18 alanına yayılmış yüzme havuzları yapıldığını söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, vatandaşların ve çocukların sulama kanalından uzak durmaları için uyarılarda bulundu.