Asgari Ücreti Kabul Etmeyen Türk-İş Toplantıyı Terk Etti

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, 2020’deki asgari ücreti brüt 2 bin 943 lira, net 2 bin 324 lira olarak açıkladı.

Asgari Ücreti Kabul Etmeyen Türk-İş Toplantıyı Terk Etti

Açıklamaya göre 1 Ocak 2020’den itibaren ödenecek maaş geçen yıla oranla yüzde 15.03 yüksek, yani 303.8 lira artmış olacak. Selçuk, Asgari Ücret Komisyonu’ndaki kararın oy çokluğuyla alındığını vurguladı.

Selçuk, yukarıda belirtilen rakamın bekar ve çocuksuz işçiler için geçerli olduğunu ifade ederek, üç çocuklu ve evli bir işçi için asgari ücretin 2 bin 479 lira 21 kuruş olarak belirlendiğini kaydetti.

Artış oranının var olan enflasyon rakamının yüzde 3 üzerinde olduğunu vurgulayan Selçuk, bu yıl asgari ücretliler için işverene verilen desteğin ise 75 liraya indirildiğini bildirdi.

Bu zam ile Asgari Geçim İndirimi (AGİ) bekar bir işçi için 220 liraya çıktı.

‘İŞÇİ TEMSİLCİLERİ İMZALAMASA DA KARAR DEĞİŞMİYOR; İTİRAZ HAKKI YOK’

2 Aralık’ta görüşmelere başlayan Asgari Ücret Tespit Komisyonu bugün dördüncü ve son kez toplandı. Komisyon, hükümet, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) ve işçi sendikası TÜRK-İŞ’ten beşer kişi olmak üzere 15 kişiden oluşuyor. Kararın alınması için oy çokluğu yeterli oluyor; karara itiraz edilemiyor. Bu, TÜRK-İş temsilcisi Irgat karara kaşı çıkıp toplantıyı terk etse ve işçi kesimi kararı imzalamasa da sonuç değişmeyecek anlamına geliyor. Türkiye’de 8 milyonu aşkın kişi asgari ücretle çalışıyor.

Türk-İş, Hak-İş ve DİSK, asgari ücretin en az 2 bin 578 lira olmasını isterken, TİSK’in önerisi azami 2 bin 262 lira olmuştu. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ise ‘bir jest’ yapacaklarını belirtmişti.

Son Dakika Ekonomi Haberleri için aşağı kaydırın.

 

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR