Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2019 yılında uygulanacak asgari ücret tutarını belirlemek için önümüzdeki haftadan itibaren çalışmalara başlayacak. Peki asgari ücret ne kadar olacak? 2019 yılında asgari ücrete ne kadar zam yapılacak? sorularının yanıtları için haberimizin detayına bakabilirsiniz.

Yüksek enflasyon nedeniyle işçi kesimi halen bin 603 lira olan net asgari ücretin 2 bin liranın üzerine çıkartılmasını talep ediyor. Çalışanlar açısından asıl risk ise asgari ücretin 2016 yılı öncesinde olduğu gibi yıllık değil, 6’şar aylık dönemler halinde artırılması. Asgari ücret 6 ayda bir artırılırsa ücretli çalışan 17.5 milyon işçi ve memurun asgari geçim indirimi (AGİ) konusunda kaybı olacak.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, gelecek sene uygulanacak asgari ücreti belirlemek üzere ay aralık ayında toplanacak. Komisyonun en az 4 toplantı yaparak ay sonuna doğru çalışmalarını tamamlaması bekleniyor. Komisyonda işçi, işveren ve devlet 5’şer üye ile temsil ediliyor. Komisyon, kararlarını oy çokluğu ile alıyor. Komisyonda işçileri TÜRK-İŞ, işverenleri ise Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) temsil ediyor. Bu yıl TÜRK-İŞ temsilcileri arasında ilk defa bir asgari ücretli işçi de yar alacak.

TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay, enflasyonun hızlı artmasıyla DİSK Başkanı Arzu Çerkezoğlu ile beraber, sene sonu beklenmeden asgari ücretin 2 bin liraya çıkartılması konusunda işverenlere Eylül ayında çağrıda bulundu. Atalay, bu çağrıdan sonuç alamazken, 2019 yılında uygulanacak asgari ücretin 2 bin liranın “çok” üzerinde olması gerektiğini ifade etti.

Son Dakika Ekonomi Haberleri için aşağı kaydırın.