Asgari Ücret Belli Oldu

2019'da geçerli olacak asgari ücret 2 bin 20 TL olarak belirlendi.

Asgari Ücret Belli Oldu

Asgari Ücret Tespit Komisyonunun, 2019'da verilecek asgari ücreti tespit edecek son toplantısından karar verildi. Yeni rakamı, komisyonun son toplantısının sonrasında Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk açıkladı. 2019'da asgari ücret net 2 bin 20 lira olarak duyuruldu.

EVLİ VE 3 ÇOCUKLU İÇİN 2 BİN 155 TL

Toplantı ardından açıklama yapan Bakan Selçuk, "1 Ocak 2019'dan itibaren geçerli asgari ücret brüt 2 bin 558 lira, net 2 bin 20 TL olarak tespit edilmiştir. Böyle asgari ücret yüzde 26,05 olarak zamlanmıştır. Bu rakam bekar çalışanlarımız için geçerli olan ücrettir. Evli ve 3 çocuklu olan için bu rakam 2 bin 155 TL oldu. Karar asgari ücret tespit komisyonunun oy birliği ile verilmiştir." dedi.

"YÜZDE 80'LİK KESİMİ MUTLU ETTİĞİMİZE İNANIYORUM"

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay ise gerçekleştirilen zamdan memnun olduğunu söyleyerek, "Bu ücret kabul edilebilir bir ücret. Asgari ücrette mevcut enflasyonun üstünde bir zam sağladık, işçimizi enflasyona ezdirmeyeceğimize yönelik sözümüzü yerine getirdik. Yüzde 80'lik kısmı mutlu ettiğimize inanıyorum" dedi.

TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç ise, "Asgari ücret çalışmalarımız sona erdi. Sürdürülebilir her hamle ülkemizi bir üst basamağa tırmanması manasındadır. Türkiye'nin sürdürülebilir kalkınması hususunda sorumluluğumuz var. Komisyon çalışmalarımıza katılan Bakanımız, işçi temsilcilerimize teşekkür ediyorum. Ülkemizin büyümesine dönük uğraşlarımızı sürdüreceğiz. Herkesin yeni yılını kutluyorum." açıklamasında bulundu.

Son Dakika Ekonomi Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR