Nüfuslarının yüzde 80’nin tarım ve hayvancılıkta geçimini sağlayan Aksaraylılar hayvanlarına çoban sıkıntısı yaşıyor. Asgari maaşın 3 katı ücret teklif edilen meslekteki çalışan sıkıntısı yaşanıyor.

"ASGARİ ÜCRETİN 3 KATI MAAŞ VERİYORUZ"

Aksaray Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mahmut Aktürk, artık kimse mezralarda veya köyde durmak istemediğini belirterek, çobanın da bu yüzden bulamadıklarını düşündüğünü söyledi. Çobanlığın hayvan işinde ki sıkıntıların olduğu dikkati dile getiren Mahmut Aktürk, "Hayvan işini yapmak için en önemli sıkıntı çoban ve mera ve pazar sıkıntısı. Türkiye'de küçükbaş hayvancılık alanında denildiğinde bakıcısı çobanlıkla ilgili çok sıkıntı bulunuyor. Nedeni ise kimse çobanlık yapmak istemediği. Asıl olarak kazanç olarak da ülkemizdeki asgari maaşın bin 400 TL olduğu ve bunun 2 - 3 katına varan maaşlar ödüyoruz ama böyle paralar ödememize rağmen çoban bulmakta güçlük çekiyoruz" dedi.

"GENÇLERİ KÖYE ÇEKMELİYİZ"

Çoban sıkıntısı en önemli faktörün köyden kente göç olduğunun altını çizen Başkan Aktürk, "Çünkü kişiler köy ve mezralarda kalmak istemiyorlar. Genellikle genç bireyler köylerde yaşamak istemiyor. Şehirlere ciddi göç oranları bulunuyor. Bu genç nüfus köy ve mezralarda tutarsak hem çoban işini yürütür, hem çiftçi olarak çalışır, üretir. Ama ne yazık ki genç nüfusu köylerimizde bulunduramıyoruz. Gençleri köylere çekecek durumlar oluşturmalıyız." dedi.