Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, yastık altında bulunan altının piyasalara kazandırılması ve vatandaşa ek getiri sunması “altın tahvili ve altına bağlı olan kira karnesine” alakalı teknik altyapısının bulunması ile çalışmaları bitirileceği konusunda bilgi verdi, "Sözü geçen yeni yatırım için programların bu sene içerisinde satışa açacağız." dile getirdi.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Hazine Müsteşarlığı'nın yeni yatırım programlarına erişiminin rahatlatması nedeniyle, şube ağını da dikkate almasıyla altın tahvili ve altına bağlı olan kira karnesinin birinci bölümde Ziraat Bankası dolayında satışa sunulacağını söyledi. Mehmet Şimşek, sistemin işleyişini şöyle aktardı: "Devletin altın tahvili ya da altına bağlı olan kira karnesi almaya çalışan vatandaş, evinde bulunan ya da kasasında atıl duran altınları, önceden duyurması gerekiyor Ziraat Bankası şubelerine belirlenen günde gelerek teslim edecek ve daha sonra Hazine Müsteşarlığı’nın vatandaş için Ziraat Bankası'ndaki hesabına altın tahvili ve altına bağlı olan kira sertifikasını verecek." dedi.
Mehmet Şimşek, sözü geçen konu hakkında yatırım programları çok geniş kapsamlı bir reklam kampanyası oluşturacaklarını dile getirdi.

İSTENİLEN ZAMANDA SATILABİLECEK

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, vatandaşların istemesi dahilinde vadeli sıkıntısı beklenilmeden hesabında bulunan altın tahvili ya da altına bağlı olan kira karnesini Ziraat Bankası'na geri satılabileceğini söyledi.